Citat:
Ursprungligen postat av
Robbinist
Hade vi inte gått med i NATO hade vi bara upplevt samma störningar som alla andra länder gör, ifrån Rysslands dumheter i Ukraina. Nu riskerar vi bli ett nytt Baltikum. Ända sen dom gick med i NATO har dom åtnjutit rysk lågintensiv terror i 30 år, med industrisabotage, skattebestraffningar, IT-sabotage och politiska/ekonomiska sanktioner, samt konstant anspänning och oro genom kränkningar av olika slag. Dom sänkte med viss sannolikhet Estonia med, för Estland, pga att dom allierade sig med västmakter och tillhanda-gav Ryska militära hemligheter. Det har även avsevärt hindrat deras ekonomiska förutsättningar att bli ett starkt ekonomiskt land.
Så kan det mycket väl bli i Sverige också.
Det kan det, och då är det upp till oss om vi vill låta det fortgå.
Det är klart att mobbaren inte upphör med sin behandling av mobboffret om han inte sätts på plats. Det går inte att förutsätta att Ryssland ska bete sig som den mogne i rummet, någonsin.
Vad så gäller det här med kränkningar och andra bekymmer, så har alla länder som är grannländer med Ryssland fått utstå samma problematik.