Citat:
Ursprungligen postat av
Drozd
Finland hade kunnat förbli neutralt och bibehållit goda relationer med både Ryssland och USA, men nu valde man att bli en vasall i USA:s imperium som till varje pris vill ha krig mot Ryssland. Tiden får utvisa om deras val var det rätta.
Finland har försökt ha goda relationer med Ryssland sedan 1944. Krökt rygg, fjäskat, hållit tyst om invasionen av Tjeckoslovakien 1968 och Afghanistan 1979, och i varje ögonblick poängterat vikten att "förstå" Kreml. Finland har påstått att Estland lider av "postsovjetisk stress" (expresident Halonen). Finlands statsledning har ordnat möten och toppmöten, förhandlat, lyssnat på Kremls tirader och nickat inställsamt. Finland har censurerat sovjetkritiska tv-program, låtit bli att sända Billy Wilders mästerverk "One, Two, Three" där ett Chrusjtjov-porträtt faller i golvet under en vild fest så att Stalins konterfej bakom blir synligt, stoppat försäljningen av Solzjenitsyns böcker och valt att inte översätta verk av "antisovjetiskt" sinnade ("russofobiskt" skulle det heta i dag) forskare som Robert Conquest och Richard Pipes. Finlands skolbarn har ålagts att fira vänskaps-, samarbets- och biståndspakten, och skriva krior om varför vänskapen med Sovjet är så viktig. Finlands folk hade ända fram till februari 2022 med klar majoritet sagt nej till NATO, av omsorg om Kremls reaktioner, och av rädsla för att finska värnpliktiga skulle skickas att delta i USA:s alla krig i länder med svåruttalade namn och bastuhetta men utan bastu.
Och mycket mer därtill.
Sovjet/Ryssland har återgäldat dessa vänskapsgester med nya "förslag" (krav) om det ena och det andra, med historieförfalskning, barnskyddsupptåg, lögnkampanjer i media - det finns FB-trådar om samtliga dessa fenomen.
Jag kan försäkra att Finland även i fortsättningen vinnlägger sig om goda relationer med Ryssland. Men detta land har nu helt enkelt sin alldeles egen tolkning av begrepp som "goda relationer" och "vänskap", och det är omsider dags att även vi visar ryssen att vår uppfattning är en annan.