Citat:
Ursprungligen postat av
Merrybum
Om vi ska ha det på det sättet så måste vi ju anta att alla kallade vittnen är trovärdig och skulle säga exakt vad som beskrivs att de ska säg. Vänta nu, vad sägs att Esbjörns vittnen skulle tala om nu igen. Var det inte att Ebba tjatat på Esbjörn på ett otillbörligt sätt. Eller minns jag fel nu? Måste kolla.
Kollar man i bilaga 104, så skulle
Esbjörn vittna om påtryckningar
Barry om Esbjörns bristande förmåga och att Ebba visste om hans tillkortakommanden
Majkgård om Esbjörns hälsa före och efter kontraktsskrivningen och "hur Esbjörn Bolins kognitiva status och mående tar sig uttryck vid kontakt med Esbjörn Bolin" (ja, det står så, jättemärkligt). Hon ska också vittna om vad som hänt när hon inte varit med.
Ulf ska vittna om ett samtal med Esbjörn efter påskrift och om 3-september-brevet.
Monica ska vittna om Esbjörn.
Så nej, det står faktiskt inget om att Esbjörns vittnen ska vittna om att Ebba tjatat på Esbjörn. Varken på tillbörligt, eller otillbörligt sätt.
Det är väl ganska troligt att man kallar vittnen som stödjer sin sida av historien, eller hur? Att man inte vet exakt vad de ska säga är en sak, men andemeningen hos vittnet är förutsägbart. Hur många vittnen gör en 180-sväng i vittnesbåset?