2022-05-08, 10:56
  #289
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av baraporr
Ni feminister generellt sett är bra mycket mindre toleranta med män som ej beter sig traditionellt än vad männen skulle vara mindre toleranta med en kvinna som ej beter sig traditionellt, ändå så ska ni alltså vara det toleranta föredömmet
Du ser bra många fler män som har kvinnliga vänner eller partners med "manliga" intressen och/ eller stil än vad du ser feminister med de manliga motsvarigheten som vän eller partners
Vid val av manliga vänner som ej är bögar så selekterar ni män med enkla jeans och t-shirts med kort hår, män med alternativ stil fryser ni ut, speciellt de som gör den största dödssynder av dem alla: bär smink varje dag och inte enbart på Pride eller halloween och inte som symbol för HBTQ
Dregen eller Yohio kan förtjäna er "vänskap" eller "kärlek" dock, de har nämligen pengar och kändisstatus som också är enda chansen för en vuxen man att kunna bära smink och alternativmode utan att vara bög och ändå få kvinnliga "vänner"
Om olika behandling baserat på kön innebär hat så är ju manshatet i så fall väldigt utbrett bland svenska kvinnor

Bla bla bla. Du grabben jag är en man som röstar på SD. Jag är inte den traditionella feministen. Du kan ta det där dravlet med dom nymoderna feministerna.
Citera
2022-05-08, 11:13
  #290
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av baraporr
Besviken? Allt jag kräver är konsekvent agerande och inget hyckleri
Du får tycka precis som du vill så länge du inte hycklar
Hata för all del män, men hyckla inte
Jag talar om generellt kvinnligt beteende, du talar om generellt manligt beteende
Du hävdar att män ej är toleranta gentemot kvinnor som har intressen eller stil som tradionelt har setts som "manligt" som då alltså skulle leda till feminism, jag hävdar bestämt att kvinnor ej är toleranta för män med intressen eller stil som tradionelt ses som "kvinnligt"
Mansrollen 2022 är att vara produktiv för samhället, den kvinnliga könsrollen är att se till den egna njutningen till och med efter att man har blivit mamma, dessa könsroller hålls upp av både män och kvinnor och inte något "patriarkat", kvinnor är lika bra som männen att bruka grupptryck och pressa männen till att vara funktionella arbetsmaskiner
Vill man ha kvinnlig vänskap måste man som man dessutom klä sig antingen modeenligt eller tradionelt, helst modeenligt om det rör sig om kvinnor under 30, denna press är inte lika stor om du vill ha vänskap från andra män
Att en man ej är "bögig" om han tatuerar eller piercar ansiktet, men om han sminkar sig, är en regel ni kvinnor har bestämt, ni såg nämligen även piercings och ansintstatueringar som bögigt för några år sedan, och svagsinnta män har rättat sig där efter
I takt med att k-pop vågen ökar så kommer färre av er att anse att män i smink är bögigt, inte för ni genuint gillar k-pop och de asiatiska männen i smink, utan för att precis som i fallet med ansiktstatuering och piercings så har M-tv sagt till er att det skall vara så, att det är "inne"
Samma sak gäller när ni går från att hata kristendomen för dess syn på könsroller och hbtq till att tokdigga muslimer och Islam för M-tv har sagt till er att det är etniskt, exotiskt och spännande
Som sagt, om ni hatar grupptryck och normer så kan ni ju till att börja med sluta följa trender

Jag har lärt mig väldigt mycket om mig själv genom att läsa dina svar. Jag märker hur lite jag bryr mig om vad andra tycker om mig om jag jämför mig med dig och jag inser att livet kan bli en plåga om man faster sig vid andras tyckanden. Det går inte att vara alla till lags, det finns alltid ngn som klagar på, då kan man lika väl följa sitt eget hjärta. Mycket av det du säger kan stämma, men personligen bryr jag mig inte om vad andra har på sig, om de sminkar sig eller tatuerar sig eller inte. I utlandet har jag haft massor av vänner bland transvestiter och tycket att det är tråkigt att man inte ser några sådana på gator i Sverige.

Jag har min livstil, mina värderingar och andra får ha sitt för min del. Dom andra tycker säkert ett och annat även om mig, men det får de göra. Du anklagar mig här för ngt som inte stämmer när du pratar om alla "ni" som gör dittan och dattan. Jag är emot alla religioner eftersom de gör att man stannar till i sin emotionell utveckling utan att kunna växa vidare.
Citera
2022-05-08, 11:20
  #291
Medlem
Milldues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TackAPriori
Hej flashbackare,

Jag har tänkt en del på det här: vad är argumenten för att bilda familj med en svensk kvinna? De kommer över lag vara mindre feminina, mer självständiga och inte ta deras kvinnliga ansvar över hemmet. Antagligen kommer de vara indoktrinerade i den moderna "män och kvinnor är samma sak" tanken med allt barn- och familjefientligt som medföljer. De kommer vara bekväma, eventuellt håriga, och ha stora krav på sin make samtidigt som de på grund av sin biologi kommer ha svårt att sätta gränser för män de inte känner. Hemma skäller de ut sin man, på jobbet blir de utnyttjade och jobbar gratis, eventuellt till och med är horor för de inte vågar sätta gränser.

Varför inte isåfall välja en utländsk importfru från t.ex Thailand eller Balkan som är mycket mer feminin och sunt fostrad? Visst, svenska tjejer är snyggare och härliga att ha sex med. Dessutom lätta att få då de inte har någon respekt för sig själva (vilket är väldigt synd), men att bilda familj med en låter ju helt odrägligt. Sedan tycker jag i och för sig inte ens att de förtjänar sex med tanke på hur de beter sig, samt då jag är kristen, men det är en annan femma.

Många som läser detta tänker säkert att jag är extremt misogyn, men jag älskar verkligen kvinnan. Skillnaden är att jag inte köper bilden av att den moderna "kvinnan" faktiskt är en sund och naturgod varelse som bidrar med gott på lång sikt. Hon är snarare någon missbildad blandras av bekvämlighet, pseudovetenskaplig postmodernism, och ansvarslös naivitet. Hon offrar morgondagen för njutningens skull. Hon offrar sin heder för en utländsk fallos. Hon offrar ett harmoniskt och välfungerande Sverige, ett Sverige med glada kvinnor och män, för ett islamistiskt Sverige där hon kommer tvingas gå i slöja. När vi väl blir invaderade, eller mer sannolikt förtryckta av sharia, kommer jag iallafall inte skydda blandrasen - jag kommer stå upp för den sanna goda kvinnan, fylld av plikt, kärlek och härlig feminitet.

Farväl Sverige och du vackra, du fjällhöga svenska kvinna. Vi ses på andra sidan av ansvarslöshet. Jag anar redan de böljande svarta tygstyckena, böneutropen, och ljuvligt blont hår som aldrig får se dagens ljus. Ack, vilken sorg. Rom föll i och för sig av samma skäl, för även den starkaste och vackraste av rosor möglar när den vägrar vända sig mot den goda solen.

Vad tycker du om de postmoderna hädelserna?

Det FINNS vettiga Svenska kvinnor, som är jordnära och som gärna skulle skapa ett traditionellt förhållande med en stabil man..MEN de flesta av dessa är upptagna med att vara just hustrur till män och den typen av kvinnor hittas inte på nätet eller på krogen.

Tjejer på landsbygden är oftast jordnära och har ett trevligt sätt som skiljer sig mot stads bimbos och instagram ludren. Även tjejer som återfinns i religiösa sammanhang kan vara ett "klipp" för en seriös man. Gemensamt har dom att de inte finns ute i mainstrem sociala nätverk eller på kontaktförmedlingar och liknande.

Välj ALDRIG en tjej från en "splittrad" familj. Historien upprepar sig.
Heller aldrig en tjej som inte kan sköta sin ekonomi eller som har någon "diagnos"
Tjejer som älskar smink, populärkultur typ facebook, instagram "följer" en massa andra bimbos på internet skall man undvika om man vill ha en fungerande relation.
Citera
2022-05-08, 11:28
  #292
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av baraporr
Inte enbart kriminalitet, hur bristfälliga männen skulle vara socialt och hur sexistiska och missunsamma de skulle vara gentemot det motsatta könet och om det nu är alldeles för tufft och taskigt för dig att få höra om ditt egna köns missunsamhet och sexism, varför menar du då att jag själv bör tåla att höra det dagligen, men inte du?
Insuinerar du att kvinnor är svagare psykiskt, att höra kritik riktat mot det egna könet mer traumatiserade för dem och därför skall kritik gentemot kvinnor aldrig tas upp oavsett och att kvinnor på så sätt blir bortskämda är något vi bör ta?
Jag tror att du är kvinna med samma slutledningsförmåga som gör att du tror att jag är man
Om du är en man så tycker jag mycket synd om dig, då ger du nämligen enormt mycket mer respekt gentemot kvinnor än vad du kommer få tillbaka och gör dig själv en enorm björntjänst med ditt ihärdiga fjäskande för kvinnor

Jag tror att jag är alldeles för individualistisk för att ta illa upp när ngn skriver något negativt om mitt kön. Jag känner mig inte träffad om man påstor ngt om mitt kön som inte stämmer med mig. Kvinnor generellt är varken svagare eller starkare psykiskt, men som individer kan de vara svaga eller starka. Sluta lyssna på andras påstenden och skaffa en starkare självbild är mitt råd. Det kan vara traumatiserande att höra negativa saker om sitt kön för ngn med ett dåligt självförtroende och låg självbild. Jag kan välja själv att ge respekt även för en som inte ger lika mkt respekt tillbaks. Jag behöver inte skänka mig på samma respektlösa nivå.
Citera
2022-05-08, 11:37
  #293
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av baraporr
Att kunna ta saker i sin egna takt, ingen press på att mogna och inget bäst före datum för att leva ungdomligt bohemliv och uppfylla sina drömmar
Att kunna sminka sig och bära utstickande kläder utan att ses som omogen, narcissisk eller hänsynslös mot omgivningen
Att kunna visa mycket naken hud ute på krogen utan att ses som äcklig
Att kunna gå runt i string på stranden utan att ses som äcklig exhibonist
Att kunna vara både nördig och tillåtas vara social, ni feminister klagar på bristen på tolerans för kvinnliga tv-spelsnördar, faktum är att enbart kvinnor kan vara tvspelsnördar och samtidigt tillåtas att vara utåtriktade, sociala och få hänga på mainstream fester
Priset för manligt nörderi, att vara introvert och anonym, är något ni kvinnor ej hade klarat av, ni kräver att få kombinera ert nörderi med att cosplaya på Instagram som kompensation för utebliven synlighet och socialisering det innebär att spela tv-soel ensam hemma, därför det blev en boom med kvinnliga gamers med internets intåg, innan internet med streaming och Instagram där du kan klä ut dig till en sexig lättklädd tvspelsfigur så var gaming alldeles för osociala för kvinnor
Du personligen hade ej överlevt en dag I en mans skor, du behöver få känna dig snygg och sexig och inte enbart bära kläder av funktionel anledning, du behöver dina estetiska kläder och din individuella stil som ger dig välbefinnande, att du får plocka ut och kombinera ihop utan att behöva följa en klädkod
Ni klagar över att rika män skulle ha bättre livskvalitet än er, samtidigt hade ni ej klarat av de uppoffringar en man måste göra för att bli rik, att vara en stel slips med kostym människa inmålad i ett konformistiskt hörn, utan kreativ frihet, något kvinnor slipper om de vill bli rika affärskvinnor
Att prioritera kreativ frihet och lek som man är att prioritera bort höginkomst yrken
Sånt här skräp är anledningen till att jag slutade dejta vita män. Du är en fetischistisk transvestit vilket är fullt lagligt och många vita män går runt i kvinnokläder offentligt eftersom de fantiserar om hur kvinnor har roliga och sexiga liv.
Det är bara vita män som håller på såhär och vill vara kvinnor. Svarta män fantiserar inte om att ha på sig sexiga klänningar och att gå i en kvinnas skor förutom om han är homosexuell.
Feminister älskar vita män som klär ut sig i kvinnokläder vilket skulle vara omöjligt om feminister hatade män.
Citera
2022-05-08, 11:45
  #294
Medlem
KognitivDissonanss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av carlydeveloper
Min svenska ex kvinna: skaffar barn med mig, ihop 16 år, bygger en familj, lämnar mig sedan på 15 min, har inte sett henne sedan dess och inte tar hon hand om barnen heller. Dessutom fick jag meddelat att hon aldrig var kär i mig. Tack för den tiden, vilken lögn.

PS, jag hade aldrig varit otrogen, tagit droger eller varit ute och festat/ingen alkohol.
Å andra sidan hade jag nästan samma (fast bara några år) med en mellanösternkvinna (högutbildad iranska) som faktiskt var extremt kär i mig i början. Jag är väldigt hjälpsam men dominant och vi hade det bra. Men samhället gödde hennes ego och gjorde ett monster av henne (hennes egna ord/fantastisk självinsikt men noll vilja till förändring) . Nu skiter jag i vilket man kan inte lasta andra för sitt eget beteende.
Citera
2022-05-08, 11:57
  #295
Medlem
idiamindadas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cindell
För att vi kvinnor, precis som dig, nuförtiden är uttvingade på arbetsmarknaden för att jobba heltid. Jag hade gärna varit hemmafru och skött hem, omvårdnad av barn och mat. Men vi är lika slut som dig när vi kommer hem från jobbet på kvällen.

En lön räcker generellt inte längre för att försörja en familj och betala bolån, driftskostnader, mat etc. vilket går ut över familjelivet.

Får jag fråga hur mycket kostnader ni har och på vad? Min kvinna har varit hemma med barnen tills den yngsta började skolan. Inga stora utsvävningar men bra mat och trevlig fritid. På en lön. Funkar bra.
Citera
2022-05-08, 12:03
  #296
Medlem
idiamindadas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Milldue
Det FINNS vettiga Svenska kvinnor, som är jordnära och som gärna skulle skapa ett traditionellt förhållande med en stabil man..MEN de flesta av dessa är upptagna med att vara just hustrur till män och den typen av kvinnor hittas inte på nätet eller på krogen.

Tjejer på landsbygden är oftast jordnära och har ett trevligt sätt som skiljer sig mot stads bimbos och instagram ludren. Även tjejer som återfinns i religiösa sammanhang kan vara ett "klipp" för en seriös man. Gemensamt har dom att de inte finns ute i mainstrem sociala nätverk eller på kontaktförmedlingar och liknande.

Välj ALDRIG en tjej från en "splittrad" familj. Historien upprepar sig.
Heller aldrig en tjej som inte kan sköta sin ekonomi eller som har någon "diagnos"
Tjejer som älskar smink, populärkultur typ facebook, instagram "följer" en massa andra bimbos på internet skall man undvika om man vill ha en fungerande relation.

Jag förstår inte allt gnäll på svenska kvinnor. Visst finns det flohabbor men de allra flesta är kanon. De jag varit ihop med (dumpad och blivit dumpad) alla tjejer jag känner genom jobbet och via andra kanaler. Till största delen kanontjejer. Jävla gnäll. Duscha och gå utanför dörren på pojkrummet är ett hett tips.
Citera
2022-05-08, 12:13
  #297
Medlem
Cindells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av idiamindada
Får jag fråga hur mycket kostnader ni har och på vad? Min kvinna har varit hemma med barnen tills den yngsta började skolan. Inga stora utsvävningar men bra mat och trevlig fritid. På en lön. Funkar bra.

Härligt att höra att ni får det att fungera!

Tyvärr kan jag inte komma med ett relevant svar eftersom jag är förbi den tiden nu. Min älskade dotter har flyttat hemifrån och bildat egen familj och jag har fått två fina barnbarn. Själv bor jag i mitt egna lilla hus nuförtiden med en lagom stor trädgård. (Fungerar med en lön eftersom det inte är en hel familj att försörja längre)

Men när barnet bodde hemma så var vi föräldrar tvungna att ha två löner för att få ihop det hela. (Medelinkomster, ej högavlönade). Vi bodde i ett medelstort hus i en mindre stad. Jag gick ner i arbetstid till 75% tills barnet började skolan. Önskar jag kunnat vara hemma mer med henne samt fixa med hem, mat/bak och trädgård.
__________________
Senast redigerad av Cindell 2022-05-08 kl. 12:38.
Citera
2022-05-08, 13:55
  #298
Medlem
humpcuts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av baraporr
Ja, hycklare, du läste rätt, klagar på könsroller och sociala normer, trots att de sociala friheterna är bra mycket mer för kvinnorna, medans ni kräver att männen skall främst vara arbetsmaskiner som är produktiva för samhället och enbart har intressen som gynnar er, så som byggprojekt på tomten eller meka med bilen ifall den går sönder så ni kan åka iväg och handla på Ullared
Ni är snygga, ja, men ni är förbannat missunsamma
När man har jobbat ihop tillräckligt med pengar för att duga för giftermål, då vill ni inte längre åka på festivaler eller på spännande resor, då ska pengarna gå till tråkiga möbler och annat svenssonskit som ej ger livskvalitet
Av min erfarenhet så anser männen utanför norden att ni är mycket sexiga på ett utseendemässigt plan, men är högfärdiga och tråkiga
Sluta blanda ihop sexighet med att duga som flickvän
Om jag hade varit den mest eftertraktande mannen i Sverige så hade jag fortfarande föredragit att ligga runt med svenska kvinnor framför att stagda mig och ni gifter er ju bara av ekonomisk bekvämlighet mer är på grund av romantiska känslor eller sexuell lust

Det är väl inte mitt stoltaste ögonblick att jag har tagit de där bilderna, men har sett er kvinnor ta bilder på män i syfte att skratta ut dem
Hade vi män burit string på stranden så hade ni tagit bilder och lagt upp på sociala medier för att skratta ut och förlöjliga samt klagat över hur string bärande män ej visar hänsyn till sin omgivning
Vad då "inte upplevt mycket"? Är väl snarare de som inte har testat mycket som säger sp, det är som du påstår att svenskor är exotiska även för svenska män, helidiotiskt
Själv skulle jag säga att östeuropeiska kvinnor är bäst

Har hittills aldrig träffat en enda svensk tjej som på allvar gillar att åka till Ullared. Låter som du umgås i wt kretsar, dessa tjejer kan jag inte uttala mig om.

De flesta svenska tjejer är ganska pragmatiska. Inte så låste vid att det ska vara giftermål, barn, bil osv. som många från andra kulturer är. Dessutom är de väldigt sällan gold diggers, det är mer kvinnor från fattiga länder, av naturliga orsaker.

Jag har inget emot att ta hand om en kvinna materiellt då jag har väldigt hög lön. Och de flesta kvinnor jag träffar är ganska självgående så det går ingen nöd på dem. Det fina med err jämställt samhälle är att det är större sannolikhet att en tjej vill ha dig för den du är och inte dina pengar.

Förväntar mig inte att du ska förstå något av detta då du verkar vara lågintelligent och wt. De där bilderna bevisar även hur låg empati du har. Du försöker rättfärdiga detta med att "vissa kvinnor har varit dumma mot män också faktiskt". OK men 1) gör då detta mot dessa kvinnor, 2) var en större människa och bli inte kränkt och hämndlysten.

Usch igen!
Citera
2022-05-08, 14:17
  #299
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av iHateBrocialists
Sånt här skräp är anledningen till att jag slutade dejta vita män. Du är en fetischistisk transvestit vilket är fullt lagligt och många vita män går runt i kvinnokläder offentligt eftersom de fantiserar om hur kvinnor har roliga och sexiga liv.
Det är bara vita män som håller på såhär och vill vara kvinnor. Svarta män fantiserar inte om att ha på sig sexiga klänningar och att gå i en kvinnas skor förutom om han är homosexuell.
Feminister älskar vita män som klär ut sig i kvinnokläder vilket skulle vara omöjligt om feminister hatade män.
Jag tror inte på konceptet med transvetism överhuvudtaget då jag ej tror att man via klädsel och smink kan på något magiskt vis bli besatt av en kvinnlig ande
Ej heller ser jag den sexuella upphettning i det
Om du tycker det är äckligt med män som anammar kvinnligt beteende så vet du hur män som ej gillar när ni kvinnor anammar manligt beteende
Varför skall männen då ej ha rätt att klaga på om ni piercar eller tatuerar er, menar du?
Jag såg ett inslag från 90-talet då det ansågs maskulint med tatueringar och kvinnor i inslaget klagade över detta faktum och efter mycket tjat är vi där vi är nu då det är accepterat på kvinnor och skall ses som något könsneutralt, men alltså då ej smink?
Du bevisar ju bara att jag har rätt, du klagar över sexism samtidigt som du blir äcklad, provocerad och förbannad av män som anammar kvinnligt beteende, men om män reagerar likadant när ni kvinnor anammar manliga egenskaper, då är de alltså sexistiska svin som begränsar kvinnors kreativa frihet?
Feminister hatar män som har alternativmode dagligen, det behöver ej röra sig om kvinnokläder, de hatar själva principen att en man tar sig friheten att uttrycka sig med kläder utan att det är som sexuell fetisch eller som symbol för HBTQ
Svarta män tatuerar fejjat, har regnbågsfärger i håret, regnbågsgrills och färgglada tatueringar i ansiktet, finns ju för fan en gangsterrappare som har en glass tatuerad i ansiktet, detta är alltså tufft och manligt och helt OK enligt dig? När övergår det till sexuell fetisch? Är det när glassen sminkas dit istället för permanent tatuera fast den? Detta börjar ju bli löjligt med tanke på vilka gränser de "tuffa" männen har passerat för längesedan utan att ni som föredrar tuffa och manliga män märket det
Maskulina män borde inte tatuera sig överhuvudtaget, tatueringar är sminksubstitut och smink som ej går att tvätta bort, det är ett gravt missförstånd att tatueringar skulle vara maskulint
Och att det inte varit för den etniska laddningen med cornrows och kopplingen till afroamerikansk kultur så hade du ansett det varit bögigt också
Citera
2022-05-08, 14:34
  #300
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av humpcut
Har hittills aldrig träffat en enda svensk tjej som på allvar gillar att åka till Ullared. Låter som du umgås i wt kretsar, dessa tjejer kan jag inte uttala mig om.

De flesta svenska tjejer är ganska pragmatiska. Inte så låste vid att det ska vara giftermål, barn, bil osv. som många från andra kulturer är. Dessutom är de väldigt sällan gold diggers, det är mer kvinnor från fattiga länder, av naturliga orsaker.

Jag har inget emot att ta hand om en kvinna materiellt då jag har väldigt hög lön. Och de flesta kvinnor jag träffar är ganska självgående så det går ingen nöd på dem. Det fina med err jämställt samhälle är att det är större sannolikhet att en tjej vill ha dig för den du är och inte dina pengar.

Förväntar mig inte att du ska förstå något av detta då du verkar vara lågintelligent och wt. De där bilderna bevisar även hur låg empati du har. Du försöker rättfärdiga detta med att "vissa kvinnor har varit dumma mot män också faktiskt". OK men 1) gör då detta mot dessa kvinnor, 2) var en större människa och bli inte kränkt och hämndlysten.

Usch igen!
Svenska kvinnor blir ofta wt när det är dags att stagda sig och det är den typen av kvinna du får nöja dig med när du har klättrat i den socioekonomiska stegen för att duga som man värdig att gifta sig med och inte längre enbart one night stand eller tillfällig ytlig relation
Det är liksom inte värt det, för de kommer till dig och vill stagda sig först när de har blivit tråkiga och wt
Den var bra du, " Väldigt sällan gold diggers"
Du gör dig själv en enorm björntjänst genom att fjäska på detta vis och sätta svenska kvinnor på en pedistal
Vi svenska män borde hålla ihop istället
Nu när jag hajjat att du är man:
1. Du tror alltså att dina kära svenska kvinnor föredrar just dig som svensk man? Du är säkert en större hund en mig, men tror du svenska kvinnor känner för svenska män som du känner för svenska kvinnor, att svenska män är ofattbara och bäst i världen? Sättet de röstar och aktivt politiskt arbetar skvallrar nämligen om annat. Alla ska med, även om det blir mansöverskott som följd av skäggbarnsimport på köpet, denna import går de hellre in i döden att försvara än att försvara dig som svensk hunk
2. Har du alltså testat på andra kvinnor för att jämföra med? Du låter nämligen alldeles för etniskt stolt för det

Jag fortsätter gärna debattera med dig annars, du är ju trots allt trevlig på något märkligt sätt och har en ovanligt vänlig ton ändå jämfört med andra som skall läxa upp en
Ha en fortsatt trevlig helg!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in