Citat:
Ursprungligen postat av
JohanSverkersson
Frankrike är det mest islamiserade landet i Västeuropa, så de är i akut behov av Le Pen eller Zemmour.
Vem tror du vinner det franska presidentvalet? Jag är tämligen övertygad om att det blir Macron.
Frankrike har 4% muslimer (Wikipedia) så att det skulle föreligga någon akut risk för islamisering av Frankrike det stämmer inte. Inte heller stämmer det om det finns 9% muslimer i Frankrike, som du påstår. Då finns det ju 91% av annat slag som lätt kan stoppa islamiseringen.
Jag skulle gärna köra ut dem allesammans ur Europa, men det är en annan sak. Men att hävda att det finns en akut fara för islamisering av Frankrike, det är lögn.
Frankrike ska stanna kvar inom EU, och det har inte Le Pen förstått. När hon förstått det är hon mogen, så kanske till nästa val? Jag vet att hon säger att hon inte vill gå ur EU längre men hon är fortfarande alltför kritisk mot att EU ska utvecklas till ett Förenta Europas stater.