Citat:
Ursprungligen postat av
Moretex
Du använder alltså strikt logik istället för att förstå människors resonemang. Det fungerar väl bra inom filosofi, programmering och andra vetenskaper men sämre med vanliga människor, framför allt kvinnor så lycka till med det senare.
Ja, det är bara påståenden och tyckande. Här tar folk twitter som sanning direkt bara det passar deras narrativ. Det är förbannat svårt att navigera i all skit som sprutas ut från båda sidor men jag tycker alla människor har ett ansvar att ta reda på sanningar innan det spårar ut i känslomässigt hat och hämd.
Jag förstår ditt resonemang.
Vad jag önskar att du förstår är att det är sådant som ligger till grund även för alla ämnen inom humaniora.
Och din önskan är precis det jag försöker förklara för dig. Vi kan omöjligen nå något samförstånd om alla bara säger saker och allt är lika bra.
Nu har vi diskuterat det här i ett antal inlägg och bara lärt oss att du har problem med hur kvinnor tänker.
Kanske är det dags för dig att bara sluta skriva en stund och fundera över dina ord istället?
Du vet, det handlar inte om att bara skriva nytt hela tiden.
Hade du levt i CCCP hade du hamnat i Gulag illa snabbt - det kan jag tala om för dig.