Jag har hållit NFE sen i början av februari, det har varit lyckosamt. Jag skrev några rader om bolaget i höstas. Sålde delvis vid 40 för att ta igen ca halva insatsen, men nu blir det att vänta ut eftersom Golar överraskade med fsg. Kaffepengar i denna affär, men ändå kul.
Tråden är en trevlig källa till inspiration och några namngivna bolag har visat sig vara för intressanta för att avstå köp. Önskar att jag kunnat bidra med något själv. Svårt att förutspå framtiden som läget är nu. Håller igen på köp eftersom krig och sanktioner kommer dra ut på tiden och tycker att mycket har rusat mer än skäligt för att vara hållbart över tid för att inte haverera ekonomin, samtidigt tror jag supercykeln har mer att ge.
Inom oljeservice sektorn tyckte jag TGS var intressant och köpte i december. Det får en fin framtid givet rådande omständigheter inom energisektorn, dock inte samma potential som CGG, PGS med flera.
Förutom att det är skitdyrt att tanka har jag i min vardag observerat att tomater är dyrare än någonsin ändå är det närapå tomt i hyllorna. Därför föreslår jag att man frågar närmsta bonde efter en säck kobajs och i affären lägger man en påse fröer i korgen. OBS en fröpåse kostar som en enda tomat. På en fröpåse kan du få jättemånga tomatplantor och hundratals tomater
Är en tidsfråga innan lax skjuter i höjden, samtidigt dras laxodlarna med ökade kostnader, men det är en sektor som är värd att gå igenom, särskilt de som har kontroll över sin foderproduktion. Det är jäkligt svårt att odla lax i sin trädgård. Därför odlar jag tomater.