Citat:
Ursprungligen postat av
Neroxx
Idagsläget så är det mest troliga att det är Ryssland dom ljuger, allt för att passa sitt narrativ. Men däremot bör man vara försiktig med färsk information då det är lätt att det man rapporterar är fel (inte medvetet utan mer att man har inte all fakta vilket gör att saker kan rapporteras felsktigt även ifall det inte äemr viljan). Men däremot så är min tilltro till Rysks kontrollerad media inte högt på den lista av media som berättar en sanning.
Det finns tre historier om det där klippet på förmodat döda längs en väg i Bucha;
1) Det var skådespelare och en del av Ukrainas propagandakrig (Ryssland)
2) Det var "pro-ryska" civila avrättades av Ukraina av Azov eller liknande milisgrupp (Ryssland)
3) Det var pro-ukrainska civila som avrättades av Ryssland (Ukraina, EU och USA)
Vad stämmer? Jag vet inte och det är därför det kommer utredas. Istället för att bråka om det klippet så finns det mer intressant att säga. Det finns uppenbarligen massgravar eller det är vad som hävdas. Så här säger USA;
Citat:
Biden's comments were the first he's issued specifically on Bucha, where Ukraine officials are alleging that Russian troops "massacred" over 400 civilians, which they say in many instances had hands tied behind their backs and were shot at close range execution-style.
- "He should be held accountable," Biden said further of Putin, suggesting the US will seek a formal charge for Putin at the International Criminal Court (ICC).
The Hill reports that the administration is still collecting evidence:
Biden reiterated his characterization of Putin as a “war criminal” on Monday but said more evidence needed to be collected so a war crimes case can be tried. The International Criminal Court has launched an investigated into whether Russia committed war crimes in Ukraine. The State Department already formally accused Russia of committing war crimes in Ukraine by deliberately targeting civilians, including in strikes on a maternity hospital and theater that was being used as a shelter in Mariupol.
The Pentagon too has said it can't verify the Ukrainian narrative of events, but one official said the following:
- Meanwhile, a senior U.S. defense official said the Pentagon could not independently confirm reports of killings in Bucha but said officials have “no reason whatsoever to refute the Ukrainian claims about these atrocities.”
https://www.zerohedge.com/markets/bi...ommitted-bucha
Vad jag förstår kommer en eller flera utredningar ske. Det är förövrigt intressant att USA hänvisar till International Criminal Court. USA har infört sanktioner mot ICC efter att de pekade på amerikanska krigsbrott för ett par år sedan.
Citat:
On September 2, 2020, the United States government imposed sanctions on the International Criminal Court (ICC) prosecutor, Fatou Bensouda, and another senior prosecution official, Phakiso Mochochoko. In addition, US Secretary of State Michael Pompeo announced that the United States had restricted the issuance of visas for certain unnamed individuals “involved in the ICC’s efforts to investigate US personnel.” The sanctions on Bensouda and Mochochoko implemented a sweeping executive order issued on June 11, 2020 by President Donald Trump. This order declared a national emergency and authorized asset freezes and family entry bans against ICC officials who were identified as being involved in certain activities.
https://www.hrw.org/news/2020/12/14/...criminal-court
Huruvida Biden lyfte dessa sanktioner vet jag inte. I sammanhanget är det problematiskt att USA, EU och NATO är insyltade i det här kriget. Det kanske talar för att det inte blir någon utredning. I alla fall ingen "neutral" sådan. Vad som kommer ske är att USA, EU och Ryssland gör varsin och sedan kastar de resultaten på varandra. Putin eller hans generaler kommer definitivt inte hamna i Haag precis som Biden och hans generaler inte kommer hamna i Haag. Stormakters ledare hamnar tyvärr inte där. Uppenbarligen kommer inte heller någon dömas för något i det här kriget eftersom det krävs ett tredje världskrig för att så skall ske och då är vi alla döda eftersom ett sådant kommer leda till kärnvapenkrig.
Man kunde ha hoppats på någon form av neutralitet från svensk media på nyhetssidorna men det har vi inte fått. Det gäller Public Service, Bonnier och Schibsted. Det flyger anklagelser från Ukraina, Ryssland och västvärlden. Många anklagelser är obekräftade som gör det svårt att följa kriget. Media är tyvärr explicit partiska och sensationella i sin rapportering vilket gör att vi hela tiden får nya och motstridiga uppgifter. Min kontroversiella uppfattning är att media skall i kristider informera korrekt och opartiskt men det är nu bekräftat att så inte fallet. Å andra sidan förstår jag vad som sker bakom kulissen och de intressen som finns som gör att media rapporterar som de gör. Detta inte sagt att man behöver ta Rysslands sida. Tvärtom.
Vad jag förstår har de åtta partierna i Sverige tagit parti för Ukrainas sida. Sverige har till och med stängt av RT och Sputnik. Syftet är att vi enbart skall få tillgång till en sida av konflikten eftersom det pågår ett informationskrig mellan Ryssland och västvärlden. Svensk "neutralitet" är tyvärr över. Givet svenskt agerande och Sveriges indirekta deltagande i kriget kan vi inte lita på att den svenska staten ger oss korrekt information om kriget. Det är tråkigt. Jag hade hoppats att Sverige värnat om sin neutralitet i kristider eftersom det ligger i vårt intresse att göra det. I synnerhet när detta är en konflikt mellan stormakter. Jag antar att det är uppenbart för de flesta tråden att Ukraina är en proxy som Ryssland och USA båda vill kontrollera.
Jag antar att vi kommer få mer underlag att diskutera den en kommande veckan när saker och ting har klarnat. Vi kommer dock få fortsätta väga den informationen. Vad jag är förvånad över är hur oseriöst och valhänt den här krisen har hanterats sedan den började 2014. Faktum är att om krisen i Ukraina hade behandlats korrekt hade vi inte haft kriget från första början.