Först och främst.. T o m 10 årsräntan är lägre än inflationen just nu. Calm your cunts…
Vidare måste det väl ändå kännas fel att det nu äntligen ska ”bli skitbilligt” att köpa bostad - så billigt att t o m hyrestattarna nu äntligen kan sparka ut alla som ägt sina villor de senaste åren och ta deras bostäder
Detta i en tid då:
Det har
aldrig har varit dyrare att bygga bostäder (i den mån det ens går att få tag i all material).
Vi har white flight i alla storstäder där alla med goda medel koncentrerar sig i ett antal högst begränsade villahabitat där man kan få gå till arbetet i lugn och ro utan att bli nedhuggen av nån hyrespundande lakritsrem.
Om räntan går upp till det dubbla, säg 4 procent så understiger det bankernas kalkylränta med åtminstone 2 procentenheter.
Flera hundra tusen Ukrainare kommer permanent bostätta sig här. Det finns inget att återvända till efter Putlers bombningar.
Det byggs mellan 50-70 tusen bostäder årligen. Enligt prognosen blir det inte flera de kommande åren. Samtidigt flyger såssarna in 100 tusen somalier varje år.
Amorteringskraven togs bort i ett ögonblick under coronan. För en högbelånad står amorteringen ofta för 2/3 av den totala utgiften. Ett lån på te x 5 mkr med 3% amorteringskrav är 15 tusen i månaden. Så räntan kan åtminstone höjas 3% innan någon ens börjar få problem.
Riksbanken har köpt bostadsobligationer för 700 miljarder skattepengar i syfte att pressa ned räntorna. Det finns således ett extra stort incitament att se till att hålla bomarknaden flygande.
Men nu ska det äntligen bli julafton för alla som väntat i 20 år. Bara åka ut och välja villa!
Till TS: Avanza Zero är en av de sämsta fondena man kan äga; i fjol var totalavkastningen 6,5 procentenheter sämre än börsen, året dessförinnan 7,4 procent och året innan dess 4,2 procent. Och så har det hållit på sen 2011! Så spara dina surt förvärvade hyrespengar i nåt annat, så har du säkert råd att köpa nåt om några år.