Citat:
Ursprungligen postat av
Brille68
Du tror dig ha kunskap om hur Ryssland planerade kriget. Och att det inte går enligt deras plan. Låter lite förmätet.
Jag däreemot konstaterar bara att Ryssland kommer att vinna kriget och få igenom de allra viktigaste kraven.
Du kan inte på allvar hävda att det går som planerat för Ryssland... det är ju sjukt att hävda. Ryssland har kört fast, rör sig inte framåt. Ukraina fyller på med vapen hela tiden. 360.000 motiverade män har anslutit sig sedan kriget började och de har fått tusentals och åter tusentals robotar.
Samtidigt krossar sanktionerna den ryska ekonomin. De kan inte hålla sig flytande så här länge till, hyperinflation, stängd börs, tomt i hyllorna i butikerna. Sociala media förbjuds.
FNs generalsekreterare sa idag att Ryssland inte KAN vinna detta krig. Finns ingen matematisk chans, med de soldater de har.
Det är Ryssland som nu står inför en ödes timma, och frågan är om det Ryssland vi känner idag existerar som stat om ett år.
Det är verkligheten.