Citat:
Ursprungligen postat av
idontknowmyself
Vad för fel gör TS när han försöker övertyga folk om att fri vilja inte finns och de svarar att han har fel?
Kanske TS har fel?
Då spelar det ju ingen roll vad TS säger, för är det fel så är det fel.
Min teori dock är att TS och alla andra definierar fri vilja på olika sätt. Därför kan TS aldrig lyckas övertyga folk om att fri vilja inte finns.
Så är det. Det är definitionen av vad jag menar med fri vilja som folk inte fattar. När jag pratar fri vilja så menar jag huruvida samma handling hade skett oavsett, dvs om någonting annat
hade kunnat hända än just det som hände och blev fallet. Om det som hände var nödvändigt och huruvida det var fri vilja eller inte som gjorde att det blev så. Samt i vilken mån det i så fall berodde på var fri vilja respektive andra faktorer. Hur många procent. 0%, 100%, 2 %, 66% osv.
Då möter jag argument att det finns mer eller mindre fria handlingar. Plötsligt kan t.ex. gudstro och annat komma in i bilden. Varför går inte min definition fram. Vad är det som inte förstås? Är det dumhet?
Kan inte folk tänka så som jag menar eller är det jag som är dålig på att förklara hur jag menar?
Min uppfattning är att dom inte vill förstå. Undrar om dom trollar mig eller om det är som dom verkligen inte fattar. Jag kan bli förbannad.
Varför går definitionen inte fram? Varför snackas det runt frågan? Vad är problemet?