2022-02-16, 22:47
  #169
Medlem
Rättskaffens, det har du allt fått om bakfoten. Hon figurerar i altmedia, där det uppges att hon vill åtala en forskare som forskat om invandrare och våldtäkter. Så nej , rättskaffens är inte denna tjuvaktiga skata. Inte nån stans.
Citat:
Ursprungligen postat av Mess11
Hon är väldigt trevlig och duktig (till skillnad från — många — andra domare).

Skulle tro att hon varit Sveriges mest omtyckta domare bland juristkollegor. Enkel och rak men rättskaffens. Så många som får allmäktighetskomplex.

Underlig historia. Helt klart en stor förlust för alla institut som hon deltagit i med poster som hon måste lämna.
Citera
2022-02-16, 22:52
  #170
Medlem
Ja, kan bara hålla med. Att vi sitter här och diskuterar orsakerna kan nog också ha en delad med hennes position att göra. Hon borde normalt sett inte hamnat i denna situation. Det händer ju sällan att höga jurister hamnar i klammeri med rättvisan. Det kan väl jämföras lite med när Lambertz åkte dit med byxorna nere så att säga. Hur fan hamnade han där var ju den första frågan som dök upp i skallen. Han kanske också är alkoholist? Att han bjöd in tjejen på rödvin kanske hade med det att göra.
Citat:
Ursprungligen postat av Ratad
Egenansvar är ju inte direkt hårdvaluta såhär i "ständigt offer"-mentalitetens tid. Som kvinna kan hon ju snabbt som fan kasta ut offerkortet även hon suttit i HD.

Som jurist och hyggligt intelligent människa tycker man ju att om det finns bakomliggande orsaker till att man behöver eller vill stjäla så är det dessa man ska försöka jobba med - då minskar man risken för att åka dit, frestas att stjäla mer eller göra andra och sig själv illa.

Intressant är att vi sitter och söker anledningar till att en kvinna begått ett brott - precis som man brukar göra. När män begår brott förutsätts det att de är elaka och där tar snacket slut. Med kvinnor MÅSTE det finnas en offerroll och provokation som fått dem att göra brottsliga saker när ämnet diskuteras. Intressant men frustrerande.
Citera
2022-02-17, 03:26
  #171
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ratad
Jag får också demensvibbar av henne. Oavsett om hjärnan är på väg att gå i bitar, kleptomani, missbruk (det finns så oerhörda mängder alkisar och pundare bland akademikerkärringar), brist på pengar på grund av Maria Casinospel eller att hon anser sig vara så mycket finare än andra så hon kan plocka på sig bonusvaror i en affär så har hon erkänt. Carola och en massa andra kärringar har ju skyllt på "mycket att göra i livet just nu" när de blivit tagna på bar gärning. Här verkar det hänt så uppenbart att hon snabbt erkänt.

Jag vet inte om jag köper några ursäkter längre, när vi varje dag hör om högt uppsatta personer i samhället, med god ekonomi som begår brott, eller begår gärningar som är chockerande i sin normlöshet. Det är folk inom rättsväsendet och i det politiska livet som är totalt demoraliserade och begår gärningar en god medborgare inte ens skulle komma på tanken att göra.

Det tänjs på gränserna. Att det ens förekommer torskar, snattare, och dårar som Lambertz i landets högsta domstol är en skam. Ännu värre är denna acceptans. I andra länder skulle det leda till 1000 tals beviljade resningar i mål de har dömt i, eller i fall som de vägrat prövningstillstånd.

Jag tror mer på, att folk som Ann-Christine Lindeblad gör vad de tror sig komma undan med, och deras tro är oftast rätt. De kommer undan för det mesta. Lite skam dör de inte av, om de ens kan känna skam.
Citera
2022-02-17, 03:33
  #172
Medlem
hugo-lunds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jack-Ryan
Ett land i totalt förfall, t.o.m. HDs ledamöter snattar.
Snarare ett exempel på att Sverige är sunt, inte handlingen då men utfallet.
Citera
2022-02-17, 06:47
  #173
Medlem
Ratads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av noden
Ja, kan bara hålla med. Att vi sitter här och diskuterar orsakerna kan nog också ha en delad med hennes position att göra. Hon borde normalt sett inte hamnat i denna situation. Det händer ju sällan att höga jurister hamnar i klammeri med rättvisan. Det kan väl jämföras lite med när Lambertz åkte dit med byxorna nere så att säga. Hur fan hamnade han där var ju den första frågan som dök upp i skallen. Han kanske också är alkoholist? Att han bjöd in tjejen på rödvin kanske hade med det att göra.
I Lambertz fall ville farbrorn nog bara ha lite fitta och bekräftelse. Det var nog inte svårare än så men hans omdöme kunde nog varit bättre för cheyen hade ju en bakgrundshistoria av att knulla och sedan hävda våldtäkt. Att hon började limma på honom som ändå var bra mycket äldre borde fått varningsklockorna för kluster B och pappaproblem att gå igång i hans huvud.

I Lindeblads fall kanske det finns mer smågrejer som aldrig anmälts? Hon kanske har för vana att "råka" få ner varor i handväskan eller "glömmer" att byta tillbaka sina skor? Det kan finnas en mängd butiksbiträden där ute som stött på henne.
Citera
2022-02-19, 11:12
  #174
Medlem
Jofs avatar
Chefen på HD intervjuas och får fråga om kollegan här. Han säger att hon är sjukskriven men vill inte yttra sig mer. Men beklagar förstås.
Han får inte följdfrågan om han själv brukar snatta...
Han är f.ö. mycket nöjd med sitt jobb. Viktigt att göra det som är "rätt och riktigt". Bra att det finns personer som åtar sig sånt jobb. Eller som får betalt för att konstatera det. Här på FB så gör vi det gratis. (Och gärna).
Citera
2022-02-19, 21:39
  #175
Medlem
Jofs avatar
Har en idé om förklaring efter att ha tagit del av hennes chefs åsikter.
Hon bråkade. Obstruerade. Gjorde det mest otänkbara: snattade 😄.

En personlig erfarenhet från justitiedepartementet. Alla rökte och på väggen en stor skylt: Rökning förbjuden.
Citera
2022-03-21, 14:44
  #176
Medlem
Snatterimisstänkt justitieråd har inte skrivit under strafföreläggande

https://www.dagensjuridik.se/nyheter...fforelaggande/

Obstruerar hon fortfarande..?
Citera
2022-03-21, 16:08
  #177
Medlem
Jofs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 2006
Snatterimisstänkt justitieråd har inte skrivit under strafföreläggandes
https://www.dagensjuridik.se/senyhet...fforelaggande/

Obstruerar hon fortfarande..?
Då kan vi kanske se fram emot en rättegång.
Citera
2022-03-30, 13:59
  #178
Medlem
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...afforelaggande

Citat:
HD-domare får strafföreläggande
Det justitieråd i Högsta domstolen som utretts för snatteri har nu fått ett strafföreläggande, skriver Dagens juridik.

Enligt tidningen har hon vid två tillfällen stulit mat från en Coop-butik. Bevisen består bland annat i en övervakningsfilm där domaren lägger ned varor i en väska och går ut ur butiken utan att betala.

Hon plockade bland annat ned köttbullar, julskinka, camembert och prinskorv i en medhavd tygkasse. Hon betalade sedan sex kronor för ett vitkålshuvud men inte för varorna i tygkassen. Personalen uppmärksammade dock vad som hände.

“Du vet inte vem du har med att göra, jag är domare i Högsta domstolen”, sade hon enligt den butikskontrollant som ertappade henne.
Citera
2022-03-30, 14:21
  #179
Medlem
Reidjis avatar
De rikaste är oftast de snålaste också.

Hon är säkert en sådan person som gråter när hon måste slänga toapappret hon torkat sig med i toan.
Citera
2022-03-30, 15:15
  #180
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Tydligen ska snatteri räknas som värre brott än sexköp med tanke på att Leif Thorsson fick behålla jobbet trots erkänt sexköp - medan någon som har erkänt snatteri får går..

"Thorsson erkände sexköp och fick betala dagsböter. Han fick dock behålla jobbet eftersom Justitiekanslern inte tyckte att brottet var tillräckligt allvarligt för avsked.

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/s...ortsatter-doma

Thorsson tillhörde dock partiadeln, och vem vill kröka ett hår på en sådan?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in