Ska vi testa en sak idag, skribenter i tråden?
När ni ser idiotiska, tvärsäkra påståenden som:
"finns inte en enda jävla spelare i dagens Liverpool som hade petat några utav våra spelare från 03/04."
Eller: "så Liverpool noll och ingenting om vi bortser från deras anfall"
Eller random skit kastat på Spurs/United/Chelsea när författarens eget lag har vissa... utmaningar..
Så gör ni så här:
Svara inte.
Alla vet redan att avsändaren av dylika påståenden har fel. Om nästan allt. Att han bara letar bråk. Du behöver inte bevisa att personen är helt deluded. Vi vet redan. Ditt svar är det han sitter och väntar på. Olja på elden. Ditt svar kommer leda till en halv sida till av gyttjebrottning. Han kommer fortsätta svara, ducka, förvränga, hitta på, och vinna på uthållighet. Han har kört det racet i 3-4 år snart. Har du den uthålligheten?
-------------------
Så, för att föregå med gott exempel:
Liverpool gör som brukligt numer - vinner med liten marginal, med hjärtat i halsgropen. Man gör sitt mål med tveksam onside (och jag har inte ens orkat kolla om det är VAR i FA-kvartarna), man har en penalty shout för Forest i slutet där Alisson kanske klipper forwarden, fick inte se någon bra repris... men man vinner med en B-betonad elva och är i semifinal.
Gällande Salah menar Klopp att han sparats mot Arsenal (inbytt) och Forest (inte i truppen) pga en lätt skada. Så är det säkert, men en liten del av mig tänker att Klopp och klubben skickar en signal med: "Kolla, vi vinner utan dig också.". Få Salah att tänka att ok, jag kanske får mer pengar i en annan klubb, men kommer jag vinna lika mycket titlar? Kommer jag vara lika framträdande i annan miljö? Att han ska ta erbjudandet på bordet.
Nu väntar City i semin. Chelsea drog bästa lotten och får möta Palace.
Spurs spöar Hammers efter självmål av Zouma (

) med 3-1 och hakar på striden om CL. Kane framspelare på alla målen - särskilt andra är en "thread the needle"-boll till Son som är ohyggligt skickligt utförd. När man hör Harry Kane tänker man ofta avslutare, ego, striker - men hans skicklighet i att droppa djupt och sen slå öppnande passningar/crossar framåt på särskilt Son, det är han sjukt bra på. Kane kanske inte är den mest spektakulära spelaren i världen, men han är riktigt jävla bra på det mesta.
Credd till Son också, som i praktiken gör ett hattrick. Nästan. Svår att ogilla, Sonny.
Man ska aldrig säga aldrig, men jag tror vi kan räkna bort Hammers från top 6 nu, nu är de nere och slåss om Everton Cup där de ska vara.
Nu väntar ett landslagsuppehåll (zzzzzzzzzzz) och då kan man med gott samvete odla andra fritidsintressen.