Citat:
Ursprungligen postat av
thegymer
Som vanligt ljuger Ryssland
RYSKA LÖGNEN OM DÖDA AMERIKANSKA LEGOSOLDATER
Rysk Pravda påstod på torsdagen – med hänvisning till separatisterna i Donetsk – att tre amerikanska legosoldater, ”instruktörer”, identifierats och dödats i Ukraina. De tre soldaterna namngavs, med militära grader, och man hävdade också att en Tennessee-flagga hittats i en av soldaternas ryggsäckar.
Nu reagerar det amerikanska nationalgardet på uppgifterna och kallar dem ”uppenbart falska”:
”De tre soldaterna som identifieras i artikeln är antingen nuvarande eller tidigare medlemmar av Tennessees nationalgarde”, skriver de i ett uttalande.
”Vi vet var de är, de är trygga och inte, som artikeln hävdar, amerikanska legosoldater som dödats i Donetsk.”
Nationalgardet förklarar också den sannolika bakgrunden till den falska, ryska historien.
Källa expressen.se
Det är såna här saker som gör att som västerlänning är det svårt att ta rysk propaganda på alvar.
Men den är skapad för att övertyga den inhemska befolkningen, som inte har tillgång till annan media än rysk Radio och i vissa fall TV.
Även om det finns en "Ganska" stor välutbildad meddelklass i storstäder i Europa som har möjlighet att analysera omvärden, så finns det en stor populasion på landsbygden som forfarande lever livet som på 50talet medd bristfällig utbildning lever i fattigdom och har liten kontakt med omvärden utanför byn.
I vissa fall är den enda omvärldskontakten de unga män som gör värnplikten.