Citat:
Ursprungligen postat av
jjujju
Jodå, flera stycken kan säkert hålla en konversation levande om dom blir tillräckligt intresserade
Men det är lätt att bli lite apatisk, och inte orka svara om man inte känner sig jättesuperduperintresserad. Ibland skickar jag bara gifs
Det är när jag inte orkar snacka men inte vill vara otrevlig och ignorera.
Kan hålla med om att vissa/många kvinnor är tråkiga, det är inte något som bara du upplever för att du är en man. Det har med hjärnan att göra. Intelligenta kvinnor är intressanta att prata med tycker jag! Det är den mindre intelligenta sorten som är tråkig, mest skvaller och gnäll eller nonsens (vardagssnack).
Ja man märker lätt om hon är super intresserad, när man börjar bli tråkig eller när hon inte är intresserad alls.
Problemet är att ju snyggare kvinnan är, desto tråkigare personlighet hon har och desto svårare är det att både ha kontakt med henne eller ha något intressant att prata om.
Jag ser relativt bra ut. Jag får kontakt med kvinnorna som ser bra ut, och de coolaste kvinnorna jag träffat var average i utseendet.
Finns säkert en del snygga och smarta kvinnor, men de är sällsynta och det är samhällets fel. Är hon snygg så räcker det liksom, hon behöver inte anstränga sig för intellektuell utveckling. Det gäller också män till en viss del, men inte ens i närheten jämfört med kvinnor.