Citat:
Finns flera supermakter. Kina, USA , Ryssland. Usa har tappat mark de senaste åren i takt med att Kina tagit mark. Balansen i världen idag USA, Kina, Ryssland är något som USA inte accepterar utan de vill vara ensam herre på täppan såklart.
USA vill bland annat ansvara för försäljningen av Olja och Gas till europa, något de INTE vill att Ryssland ska fortsätta med tex. Detta är väl solklart för de flesta och säkert även för dig.
USA vill bland annat ansvara för försäljningen av Olja och Gas till europa, något de INTE vill att Ryssland ska fortsätta med tex. Detta är väl solklart för de flesta och säkert även för dig.
USA är den enda Globala Supermakten och har snarare utökat försprånget till alla andra länder. Ryssland är inte ens nära. Kina har produktionsmässig kunskap och det är givetvis deras största värde, för inom teknisk know-how är de decennier efter. Kina har t.ex försökt att komma ifatt Intel x86 med alternativ men efter 20 år är de ungefär 1/5-del på vägen.
1. USA dominerar helt alla avgörande tekniska områden; särskilt de tekniska områden som får världen att fungera. Smartphones, Molntjänster, Backbone av Internet, GPS-satelliter, Mikrochip och Halvledarteknik, Biotech, Robotics. Därutöver är de otvetydigt världsledande i Rocket Science och Space tech development, Military Arms, AI & Quantum Computing, listan går vidare, lång och tråkig.
2. VÄRLDEN är helt beroende av USA. Inget land i världen skulle kunna införa sanktioner mot USA förutom Kina, förutsatt att de belägrar Taiwan först. USA äger all kommunikativ förmåga inom ett land. Tänk dig ett land utan möjlighet att använda Android, Google, iOS, Microsoft - Sanktioner från dessa tre företag skulle få Sverige att stå stilla på några dagar.
3. USA har överlägset bäst diplomatiska relationer och kan som inget annat land utöva påtryckningar - om de vill. Anledningen till att de inte gör det mot Ryssland beror på flera saker, jag har nämnt det tidigare.
4. Kinas svaga kort mot USA är att de är mer energiberoende än USA. De importerar mer än 70% av deras interna behov mot 20% för USA. Och utan energi stannar fabrikerna....
5. Förutom det ovan nämnda äger USA det som är osagt och hemligt - Övervakning. Deras dominans i detta område är total, de kontrollerar och övervakar Internet och har satelliter som kan se om du lägger en fis.
Det går att fortsätta men Ryssland är ingen supermakt. Kina är en supermakt inom produktion, men Taiwan är viktigare. 80% av allt Kina producerar är oviktig dynga. 95% av det Taiwan producerar är absolut avgörande för att bibehålla USA's position som supermakt. Som en jämförelse.
Edit: Jag missade ditt sista påstående. USA kan inte exportera effektivt då de inte är nettoexportörer öht, så det kan vi glömma och om det pratas om det i MSM är det absolut lögn. USA importerar 2 gånger Sveriges förbrukning från Ryssland eller 650K fat per dag.
__________________
Senast redigerad av mryang 2022-03-08 kl. 14:21.
Senast redigerad av mryang 2022-03-08 kl. 14:21.