Citat:
Ursprungligen postat av
zrx
Givet dumpens modus, skulle man kunna tänka sig att en endaste person blir uthängd som pedofil med de konsekvenser som följer utan att räknas som pedofil enligt någon av de något skiljda definitioner som råder? Om ja, så anser jag att det finns starka skäl att ifrågasätta deras verksamhet.
Att hänga ut funktionshindrade personer på LSS boende väljer man med all rätt att inte publicera. Men vad som är en funktionsnedsättning skäl nog att avstå publicering är en helt godtycklig definition beslutade av utgivaren. Vilket även det är skäl nog att ifrågasätta det hela.
Är de flesta urhängningar befogade enligt mig? Förmodligen men inte relevant. Det handlar alltså inte om skydda pedofiler framför barnen utan att skydda en endaste från att bli uthängd och utsläpad av lynchmobben, förnedrad och bestpottad på grunder som är helt felaktiga .
*gäsp* Du har inte funderat på att bli präst?
Men du har givetvis rätt i sak. Det är därför alla experter anser att det Dumpen gör är fel. En ansåg till och med att Patrik skulle hängas upp i testiklarna. (det var jag)
Värt att tänka på:
-Vi såg aldrig det "otäcka" Gällivare-killen skrev... Vi skulle lita på Dumpen, att det inträffat och att just dom delarna försvinnit.
-Vi såg alla hur Sara sitter och ljuger obekymrat om polis och ansiktsigenkänning för "Gäddorna". Bland annat för Migrän-mannen.
Det luktar skämd fisk här.... och det är inte enbart för att Sara behöver en dusch...