Citat:
Ursprungligen postat av
Worldwatcher
Det britterna ägnade sig åt var inte globalism utan imperialism och globalisering. Globalism innefattar att ge upp alla nationers identitet inklusive den egna. Vilket du aldrig kan hävda att britterna ägnade sig åt.
Många misstar Storbritannien för en nation, när det i själva verket är en flernationell stat. Därav att det Brittiska imperiets olika delar hade olika statsrättslig ställning. Den brittiska ideologin, i alla fall fram till 1858, var tämligen antinationalistiskt, imperiell - och även för sin tid globalistisk.
Att det sedan inte var en med dagens liberala globalister identisk globalism, ändrar ingenting härvid, emedan ca 150 år har förflutit och mycket har hänt längs vägen.
Citat:
”I ett senare skede”? Nu skenar din fantasi igen. Det finns ju ingen täckning för det du säger baserat på Rysslands agerande i Ukraina. Inte tillstymmelse av belägg för att Ryssland skulle vilja ha mer Östersjökust. Det är bara dina storsvenska hjärnspöken som är i farten. Varför spann du förresten inte vidare på den imperialism som du skulle kunna beskylla Ryssland för? Nämligen återtagandet av Konstantinopel/Bysans. För att förstå dagens Ryssland måste man veta hur de ser på sig själva. Nämligen som det tredje Rom, arvtagare till Bysans. Fattar man inte det så hamnar man på samma retoriknivå som dönickarna som hasplar ur sig bolsjevikanklagelser och annat trams mot Ryssland.
Jag har en del kontakter i några av de baltiska länderna, och Du kan vara övertygad om att man där läser det politiska landskapet och de ryska signalerna på ett helt annat sätt. Där är man övertygad om att Ryssland, förr eller senare, kommer att försöka genomföra något slags maktövertagande. Jag delar den uppfattningen, mycket baserat på hur geografin ser ut och på de ryska, historiska intressena i regionen. Till detta kommer förstås Putins personliga uppfattningar om återtagande av tidigare ryska/sovjetiska områden. Det är inte lönt att Du försöker lura i någon, något annat.
Vad gäller Konstantinopel, så är min uppgift att staden borde återtas och återinförlias med Grekland, som är den legitima arvtagaren till det Bysantinska riket - inte Ryssland.