Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2022-02-28, 12:29
  #33661
Medlem
B. Mystics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Novakolia
Jag har ALDRIG påstått att Ryssland är ett demokratiskt land. Det jag sagt är att den ryska demokratin endast har 30 år på nacken och lider av många barnsjukdomar som de västliga demokratierna redan haft för länge sedan. Utöver det så är det inte så ska man inte översimplifiera och glorifiera sig själv. Det är inte svart eller vitt. Ryssland är inte så odemokratiskt som många påstår härinne och Väst är absolut inte så demokratiskt som man vill tro. Se bara på hur man förbjudit Russia Today. Och en sak är säker. Ukraina är inte det demokratiska land många vill tro härinne. Kanske pga av att man undermedvetet identifierar sig med dem i kampen mot Ryssland.

Finns för övrigt inget ryskt ryggdunkande i tråden. Det som finns och förstör diskussion är en massa muppar som så fort man skriver något som avviker från Västs MSM och deras förvrängda världsbild skriker ryss-troll. Är svensk från Stockholm men får höra hela tiden att jag sitter i en bunker i Ryssland avlönad av Putin. Anser du att det är konstruktivt för dialogen? Det känns som det finns ett fåtal vuxna härinne, bland dem du, och en massa småbarn. Svårt att föra meningsfull dialog då.

Ett exempel på hysterin är hur Oprah plockat bort Dostojevskis "Krig och Fred" från sin bokklubb. Kan det bli galnare?
Inget ryskt ryggdunkande i tråden? Är du skämtsam?
Rokossovsky, du och flera andra skriver otaligt med ryggdunkningar till Ryssland.

Kom inte krypandes till korset nu när det börjar brinna i knutarna
Citera
2022-02-28, 12:29
  #33662
Medlem
KaktusFlaktuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stayloose
Det ukrainska folket har röstat fram ledare som vill tillhöra väst. Där borde väl utgångspunkten vara.

Är du villig att riskera civilisationen för att ukrainska folket ska få sin vilja igenom? Det är enkelt att bajsa principer men vi spelar ett annat spel nu.
Citera
2022-02-28, 12:29
  #33663
Medlem
twoeggss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ivanhoe1881
VP cancersjuk?

Putin är 69 år. Att få lite pluffsigt ansikte är ingenting konstigt i den åldern utan snarare en helt naturlig del av åldrande.
__________________
Senast redigerad av twoeggs 2022-02-28 kl. 12:31.
Citera
2022-02-28, 12:29
  #33664
Medlem
yidarmy123s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
Enligt israelisk media är den rysk-israeliske oligarken Roman Abramovitj på plats vid förhandlingarna mellan Ukraina och Ryssland - detta på Kievs begäran!! Abramovitj är alltså den oligark som bl.a. äger Chelsea FC och nyss hamnade på EU:s sanktionslista pga. för nära band till Putin. Och några dagar senare förhandlar han alltså för Ukraina!!! Minst sagt "lustigt"....

Nämen oj då, så Ukrainas judiske president vill specifikt förhandla med just den judiske oligarken Abramovich?

Det är ju nästan så man kan börja misstänka att de judiska maktmännen håller ihop.. Vilka tokiga tankar man får ibland.
Citera
2022-02-28, 12:30
  #33665
Medlem
RealTides avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KaktusFlaktus
Min sympati påverkar inte detta. Och inte din heller, trots att den är så stor. Är du villig att offra civilisationen för att Ukraina ska tillhöra Washington, ja eller nej?

Din fråga är lika korkad som du är.
Går inte att svara på en så efterbliven fråga.

Ukraina ska vara en självständig nation, du kan leka Napoleon och Djingis Khan i ditt eget förvirrade huvud.
Citera
2022-02-28, 12:31
  #33666
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zapohd
Mig-29 har väl även Urkraina och deras piloter borde kunna flyga dem.
Det stämmer
Citat:
Men en intressant fråga är hur Nato anpassade de är.

Har de Natos datalänk?
Är de anpasssade för Natos robotar?
Har möjlighet till lufttankning?
Osv
Med en datalänk från Nato så bör de kunna få direkt stridsledning från Natos radarflygplan.

Lufttanknigs kapacitet skulle ju förlänga flygtiden.

Oklart för mig i varje enskild fråga, men de är anpassade för natosamverkan.
Citera
2022-02-28, 12:31
  #33667
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av den.dryge
Lite som rödingarna i Sverige.

Ja, det är kul att se att så många av dom verkar hittat hit
Citera
2022-02-28, 12:31
  #33668
Medlem
Knut-Annes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Krankentot
Putin kan ta hand om sin lille kattunge, tror han kallar den för "Misen", isället för att leja diktator. Eller ta en braja och lugna ner sig. Han kan inte må bra.
Se där! även han har ett sympatiskt drag.
Citera
2022-02-28, 12:31
  #33669
Medlem
KaktusFlaktuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RealTide
Din fråga är lika korkad som du är.
Går inte att svara på en så efterbliven fråga.

Ukraina ska vara en självständig nation, du kan leka Napoleon och Djingis Khan i ditt eget förvirrade huvud.

Jag deltar inte i förhandlingarna, inte du heller. Och med tanke på att du inte kan besvara frågan är det nog tur.
Citera
2022-02-28, 12:32
  #33670
Medlem
Ratis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av twoeggs
Putin är 69 år. Att få lite pluffsigt ansikte är ingenting konstigt i den åldern utan snarare en helt naturligt del av åldrande.

Putin är gammal, trött och sliten. Han bryr nog sig inte om vad som händer med världen ifall han skickar iväg något kärnvapen.
Citera
2022-02-28, 12:32
  #33671
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av B.R.Donut
Med tanke på de massiva ekonomiska sanktionerna mot Ryssland är Putteluringen redan så sur som de går att göra honom. Vill man verkligen stoppa invasionen, och inte bara snacka, så är det stridsflyg och drönare som gäller, fortare än kvickt. Annan materiel kommer inte hinna fram i tid ändå.

Att Ryssland tycker att EU och Nato har gått för långt redan är ju självklart.

Men en större fråga är ju hur det skulle tas emot av den egna befolkningen om de aktivt skulle stödja Ukraina.

Skulle Svenskar, Tyskar, Britter mm acceptera egna förluster i Ukraina
Citera
2022-02-28, 12:32
  #33672
Medlem
Tuors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KaktusFlaktus
Är du villig att riskera civilisationen för att ukrainska folket ska få sin vilja igenom? Det är enkelt att bajsa principer men vi spelar ett annat spel nu.

Precis.

Det finns bara två val nu egentligen med tanke på hur långt det har gått:

1. Strunta i Ukraina.

2. Tredje världskriget, där kärnvapen förmodligen kommer att användas.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in