Citat:
Ursprungligen postat av
Callebilte
Ryssland har säkert planer på hur de ska gå tillväga för att ta sverige i ett konventionellt krig om vi ska låta Nato passera genom sverige..Men att tro att de skickar hit 10 nukes för att djävlas under ett MAD event är absurt.
Ryssarna skiter ililla sverige precis som resten av världen gör.. Vi har tills idag dessutom varit neutrala...
Har du följt utvecklingen? Det händer ny saker snabbt nu, EU kommer att ställa upp med att skänka Ukraina stridsflyg och möjligen även att Eu stater bidrar med stridspiloter.
Ukraina har öppnat upp för värvning av europeer, alla är välkomna.
En varning ifrån Rysk sida i hur det kan gå om inte denna utveckling stoppas kan ske varsomhelst och rent logiskt så attackeras ej det centrala Europa direkt utan att målet blir i utkanten en bit ifrån allt och att det finns mindre laddningar, det räcker med att slå ut en större stad och att jag törs lova att hjulen i Väst stannar upp! -Är det värt en vedergällning?
Tänk om våra städer också sätts i brand? Paris, Bryssel, London?