Citat:
Ursprungligen postat av
IMBILDEN
Antal inrapporterade döda år 2022:
Vecka 1: 67 döda
Vecka 2: 136 döda
Vecka 3: 162 döda
Vecka 4: 181 döda
Vecka 5: 325 döda
Vecka 6: 321 döda
Vecka 7: 351 döda
Vecka 8: 290 döda (plus ev eftersläpning)
Vecka 9: ?
Känns ju inte som jag var helt fel ute när jag redan innan jul sa att det skulle peaka i mitten av feb eller månadsskiftet mars/april.
Tyvärr är ju testningen i Sverige ett skämt som lägligt nog avskaffades i samma stund som FHM lyfte de allmänna restriktionerna och rekommendationerna. Antalet döda däremot är svårare att blunda för.
Haha, jo det känns som du som vanlig var helt fel ute. Det peakar/peakade inte feb/mars och kommer inte peaka i mars/april... Till och med Tegnell gissade bättre än dig

. Dödstalen peakade v6-7 och omikronsnuvan ca 2 veckor tidigare...
Det är väldigt patetiskt och tragekomiskt att du försöker lyfta fram dig själv till vinnare i din interna vadslagning med Fhm när det är uppenbart för alla att du gissade fel med minst en månad. (men skäms inte över det, skitsvårt att förutspå c19. Många har liksom du försökt pojkgissa och haft fel).