Citat:
Ursprungligen postat av
Lava
Ja, och Dumpen är att betrakta som media eftersom de arbetar med utgivningsbevis, vilket innebär att de arbetar utifrån rådande lag, grundlag till och med. Om Dumpen strider mot lagen så behöver det prövas rättsligt men fram till dess är det inte uppenbart att de bryter mot lagen eller att demokratin på något sätt skulle vara hotad.
Jag förstår det finns juridiska aspekter att förhålla sig till - och när det gäller juridik så ska jag inte uttala mig. Du har alldeles säkert rätt när du pratar om utgivningsbevis, grundlag osv. Tror dessutom det finns en tråd här som avhandlar just den juridiska biten.
Jag tror heller inte att dumpen - i all sin enkelhet hotar demokratin egentligen.
Men - det går inte att komma ifrån att P och S tagit på sig rollen att agera domare i de fallen som läggs ut på dumpen. Därav problematiseringen utifrån rättssamhället.
Som jag skrivit tidigare, P och S är säkert 100% pålitliga - och skulle aldrig hänga ut ngn felaktigt...eller? Jag är också 100% pålitlig - innebär det också att jag får agera folkdomstol!?
Sen - ser man till vilket samhälle som är önskvärt, så tror jag att den här typen av agerande inte är till gagn för oss alla. Pöbelmentalitet förflyttar gränser på ett sätt som kan bli farligt i ett samhälle.