Citat:
Ursprungligen postat av
qwerty-66
Hur många kommer testa sig efter den 9'de?
Finns ju inte nån anledning att springa o ta pcr test för de flesta.
Själv kan jag ju säga att jag struntade i att testa mig för två veckor sedan då jag insjuknade. Det kändes onödigt. Grabben som blev sjuk först, hans skola var helt nerlusad med omikron. Hans bästa kompis som insjuknade rätt innan oss testade positivt och alla symptomet stämde. Sedan var jag inte heller i form, bor i skogen och det är inte helt lätt att testa sig här.
Så jag håller med dig, är det inte helt viktigt att få det bekräftat så vad spelar det för roll om man testar sig eller inte. Speciellt en vanlig person som inte tänker sprida smittan vidare.
Citat:
Ursprungligen postat av
qwerty-66
Att det har peakat känns rimligt med tanke på att de flesta man känner har haft det nu. Jag o sambon har inte haft nån snuva ännu o det är rätt unikt känns det som...
På sambons skola har alla barnen i hennes klass haft covid minst en gång. Många innan jul med delta o de senaste veckorna har alla varit hemma med omikron. ( Baserat på dominant variant vid tidpunkten)
Där jag bor har det varit mycket omikron också. Men samtidigt är en del duktiga på att skydda sig. En unge jag känner fick sitta 5 dagar i sitt rum när han var sjuk och faktiskt så klarade sig familjens övriga 4 medlemmar. Men de hade skäl till att vara försiktiga. Ute här i skogarna så finns det en del osmittade likt självgående äldre personer i bebyggt område kan fortfarande till stor del vara osmittade. Men de flesta barnfamiljer har säkert haft omikron nu.
I nästa veckorapport vet vi ju mer, men positiva test minskade ju ordentligt denna vecka.
Jag tänker att den test prioriterade gruppen är inte jämt fördelat. Så även om det kanske även denna vecka ökade där så betyder ju inte det att det ökade överallt. Skolbarns smitta gör ju knappast till eller från där för jag tror inte att skolan är en test prioriterad plats.
Det är lite synd att man ändrade testningen nu men enligt fohm så testade man 10% mindre vecka 4, hur mycket mindre vi testade vecka 5 återstår ju att se. Men positiva test minskade ju med så där 35% om jag inte har fel.