2022-02-04, 23:11
  #1345
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Matadorerna
Väljer och våldtar är två helt skilda saker.
Nåväl, han hade en rätt bra situation och framtid och spolar allt i toaletten för att sätta på en alldaglig tjock 18 åring.
Citera
2022-02-04, 23:14
  #1346
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av valet2022
Nåväl, han hade en rätt bra situation och framtid och spolar allt i toaletten för att sätta på en alldaglig tjock 18 åring.

Håller med dig fullständigt. En jävla sopa helt enkelt
Citera
2022-02-04, 23:57
  #1347
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Risbolleen
Den här idén om att kvinnor ”hittar på” eller ljuger om våldtäkt för att de 1. Vill hämnas 2. Ångrar sig 3. Vill jävlas och därmed sätter dit oskyldiga killar och män, skrattretande att det finns sånna som verkligen tror att det funkar så. Tror du det räcker med att droppa ett namn på en kille hos polisen och så åker han fast?

2019 anmäldes 8820 våldtäkter i Sverige. Vilket resulterade i 409 domar. Det är inte ens fem procent dömda. Det betyder att 95 procent går fria. 95 procent. Det är i stort sett riskfritt att våldta.

Om du anmäler en våldtäkt så riskerar du alltså för det första att din gärningsman inte blir dömd. Du behöver också berätta om, i detalj, vad som hänt. Du behöver göra det igen framför rätten. Du ska helst ha vittnen eller någon form av annan bevisning. Dessutom finns risken att det är du som får bära skammen. Eller att ingen tror att det hänt om han frias.

Om hämnd är grejen tänker jag att det finns rätt många andra brott som med mycket större sannolikhet går till dom.

Och vad säger forskningen? Jo såhär: ”Den typiska ”falskanmälan” är gjord av en tonårstjej, som påstår sig ha blivit våldtagen av en eller flera gärningsmän på offentlig plats, men där uppgifterna om hur våldtäkten gått till kan motbevisas genom utredning, och där signalementen är så märkliga eller vaga att det inte går att hitta någon förövare. Bara ett fåtal av de svaga anmälningarna handlar om våldtäkter inom en relation och inte i något fall i vår undersökning blev någon man ens delgiven misstanke”. (Christian och Eva Diesen).

Det är bara en gammal vidrig idé om kvinnan som en hämndlysten ljugande häxa. Och om män som faller offer för hennes nycker. När problemet som vi ALLA borde ta upp istället är: hur fan kan så många killar och män använda sexuellt våld mot tjejer och kvinnor?

Tack för bra skrivet inlägg.
Citera
2022-02-05, 00:21
  #1348
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gulafjadrar
Tack för bra skrivet inlägg.

Haha, osäker om du skojar eller ej. Snälla, googla på Brå's undersökning om våldtäkt och förklara för mig sedan hur du kan tolka deras statistik som annat än att minst 30% som ljuger
Citera
2022-02-05, 02:02
  #1349
Medlem
oceandrives avatar
Josef Loco är en våldtäktsman, riktiga män behöver inte våldta.
Citera
2022-02-05, 03:44
  #1350
Medlem
Har media rapporterat något angående detta?
Citera
2022-02-05, 10:13
  #1351
Medlem
Den som läst 15 poäng i valfri juridisk grundkurs förstod att rekvisiten för oaktsam våldtäkt var uppfyllda. Resterande outbildade vänner till GM sitter här i tråden och försöker vilseleda och rikta skulden mot BO. Fånigt. Man undrar vad de får betalt för att skydda en dömd gärningsman.
Citera
2022-02-05, 10:26
  #1352
Bannlyst
Kan nån snälla redogöra för mig?
  • En fullvuxen tjej träffar en man på en nattklubb!
  • Släpper honom inne i toaletten!
  • Börjar hångla med honom!
  • Säger inte nej till vad han gjort efter att hon hånglat med honom!
  • Hon anmäler för våldtäkt!
  • Mannen bli dömd för våldtäkt!
  • Hon fick 85000kr i skadestånd

Var det det som har hänt här?

Vad tyder egentligen stavelse "våld" i ordet "våldtäkt" nuförtiden?
Citera
2022-02-05, 11:00
  #1353
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Issamissa
Varsågod


https://docdro.id/YKD6DA4

Otippat att det var en blatte!
Citera
2022-02-05, 13:00
  #1354
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av oceandrive
Tatueringsstudion är Enskild Firma och han har enligt Fupen 240.000:- i årsinkomst och Noll kronor i förmögenhet.



Ja och mer än så direkt i fickan. Plus underkläder han säljer.
Citera
2022-02-05, 13:14
  #1355
Medlem
Harry_s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av charmigentvatrefyr
Otippat att det var en blatte!

Citera
2022-02-05, 13:16
  #1356
Medlem
Harry_s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av valet2022
Ledsen din sexköpsförespråkande jävla feminist.

Hon och Loco har inte nämnt något om sex när de hamnade inne i toaletten. Efter den frivilliga kyssen så övergick det till ett nytt moment där hon blev frozen och följde de uppmaningar som Loco gav. Han borde ha insett att hon inte ville gå med på detta. Hade det funnits en dokumenterad överenskommelse innan sexet så hade Loco varit en fri man idag.

Så enkelt är lagen. Lika enkel som att sexköp är sexköp och inget annat.

hon kanske godkände med Bank-ID
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in