Citat:
Ursprungligen postat av
Ola Schubert
Konstaterat: Regeringen och Tegnell hade rätt strategi:
https://omni.se/a/AL5zB5
Alltså, trots att folk skrek här som skållade grisar!
Haha! Vi lär nog få se mer forskning i framtiden som visar att Sveriges strategi var förhållandevis balanserad, åtminstone jämfört med vår omvärld. Men tyvärr kommer även Sverige under lång tid framöver lida av sviterna från många av de korkade besluten som fattats de senaste åren. Ex restriktioner som drabbat skola och ungdomsidrott som varit fullständigt suboptimala.
Att den typ av drastiska och hysteriska åtgärder som vissa delar av världen skämt ut sig med varit hjärndöda och gjort betydligt mer skada än nytta har varit uppenbart för alla oss klarsynta.
Till och med i denna tråd så har väl polletten till slut trillat ner för de flesta. Det har väl princip bara varit IMBILDEN som yrat om generell nedstängning av grundskola osv osv den senaste tiden.