Citat:
Ursprungligen postat av
MeggieCleary
Jag förstod att du skulle ta upp att djur dödar sina rivalers barn.
Men djuren parar sej inte med barn. Varför ska då människan sjunka så lågt att göra det?
För att människan är ett högre stående djur. Den mest framgångsrika arten med den högsta intelligensen.
Däremot ser du att alla djurarter parar sig med honor redan innan puberteten eller när dom blir fertila, för att vara först på bollen.
Går att se utsvultna hanhundar som rider på valpar också men det är kanske inte så vanligt. Om du menar att sanning är att sjunka lågt och lögn är att föredra så är det du som sjunker lågt, inte jag.
Sen kan det väl ha att göra med att människan brukar ha kläder på sig och att allt naket då blir mer sexuellt laddat än om människan alltid hade sett varandra nakna, såsom bland infödingar i djungeln.
Det "sjukaste" är varför män har sex med kvinnor som passerat klimakteriet. Troligen ligger det i kvinnans intresse på samma sätt som i barnens.
MeggieCleary Inga härskartekniker tack. Det här handlar lika mycket om din man som om mig och din son och dina grannar. Kanske inte alls om mig konstigt nog, vilket kan förklaras med att jag tänder på något helt annat. Jag är lite onormal i den frågan faktiskt.