Så de enda du vill gör genom att hänvisa till grafen är att konstatera att räntehöjningar i allmänhet inte följs av kursnedgång? Trots att de skrevs i relation till detta inlägg:
Citat:
Ursprungligen postat av
Flickpojken
Men för närvarande vågar inte bankerna höja räntan eftersom man vet att de kommer minska investerings viljan i aktier ytterligare.
De kan ju stämma men verkar lite märkligt.
Hur som helst så kommer en räntehöjning i nuläget ha en mycket negativ inverkan på kapitalflödet till börsen (helt oberoende av grafen). De beror på de ekonmiska förutsättningar som råder nu.
Men som jag varit inne på tidigare så vill inte bankerna höja räntan man låter hellre småsparare och löntagare ta smällen i form av fortsatt inflation (Även ett kursfall skulle naturligtvis påverka samma grupper negativt). Höjda reallöner är inte heller att vänta.
De är förresten lätt att se samband som inte finns och ofta är de verkliga sambanden kontraintuitiva.