Citat:
Ursprungligen postat av
N.Armstark
Nej, jag kallar den planering som gjordes på Pernroth Lüllmaas Facebook för en förberedelse till medial utpressning. En utpressning som sedan initierades genom Brännströms artikel om hur en senil man blev lurad på sin släktgård. Den planterades av Binninge via kompisen Brännström med syfte att utpressa. Det tror jag att du mycket väl känner till.
Å herre gud, tänk att hela världen gaddat ihop sig mot Ebba. Aftonbladets journalist har något emot henne, åklagaren i förtalsmålet vill henne illa, demensläkare gillar henne inte, Majkgård med vänner hatar henne.
Hör du inte själv att det rimmar illa att hela den här historian snurrar vidare för att så många vill Ebba illa?
Denna historia snurrar snurrar vidare för att Ebba agerat som hon gjort. Det finns ingen annan att skylla än henne själv. Att hon dessutom hela tiden sätter snubbelben för sig själv. Bland annat genom att ha en armé som försvarar henne i absurdum. Men oxå genom att skriva inlägg på sociala media som får henne fälld för förtal. Vidare ljuger hon som en häst travar i stora delar av det inlägget. Hon anklagar och lämnar ut privatpersoner utan att på något sätt lägga fram bevisning om att personerna hon anklagar är skyldiga till det hon säger.
Det är tragiskt att en person i Ebbas position gör sådana saker. Det är oxå tragiskt att en person som Ebba, som är den partiledare som kritiserar sina politiska motståndare hårdas och använder en retorik vi har sluppit i politiska debatter i Sverige, innan hon började se talarstolen som en predikstol.
Att en person som själv agerar på detta sättet hävdar att när människor säger emot henne, så är det inte på grund av något fel hon själv gjort. Eller på vilket sätt hon agerat som är fel. Nej då är det på grund av att människorna vill henne som person illa.
Det är tur att inte sånt gnäll håller juridiskt iallafall. Och att ingen med lite hjärna tror att en demensläkare och en arbetsterapeut skulle låta några eventuella känslor för Ebba påverka deras utlåtande om Esbjörns hälsa.