Citat:
Ursprungligen postat av
saganshus
Kort livslängd? Varför tror du att solkraft har kort livslängd? Det finns inget som tyder på någon kort livslängd. De första solcellsanläggningarna som byggts i Sverige fungerar fortfarande med god effekt.
Det finns system för att lagra solkraft. I Marocko så lagrar man solvärme i salt som ger el på natten när solen inte skiner. I Sverige och Europa så håller man på att lagra energi i form av vätgas och det finns även projekt för att lagra energi i vattenkraft i nedlagda gruvor. Det behövs inga batterier.
Att lagra koncentrerad solvärme i salt är en intressant teknik. Dock det ganska farlig anläggningar, som kräver en del löpande underhåll, vilket man får ha med i tankarna ifall man vill bygga många anläggningar för att få mycket energi. De tar även upp stor yta i förhållande till effekten.
Sol, vind, med lagring är ju fungerande teknik som finns i både liten och stor skala. Man kan ju tex köpa en anläggning själv och vara helt "off grid" stora delar av året. Men de är ju rätt dyra i förhållande till sin produktion, både i liten och stor skala.
En solcellsanläggning tar väl en 10 år innan den betalt sig själv. Så om den håller i 30 år har den producerat 3ggr sin kostnad. Men inte 3ggr energin som krävdes för att tillverka anläggningen. Utan det går på ett ut ungefär. I stora anläggningar ser det lite bättre ut, då kanske produktionen motsvarar 3-5ggr investerad energi. Som sedan lämnar ifrån sig en del giftigt avfall, som kostar att återställa. Så att i slutändan handlar det om 2-3 ggr investerad energi.
Tittar man istället på andra alternativ, är det enkelt att hitta metoder att få ut 30-80 ggr mer energi än vad som investerats. Dvs om en privatperson skulle skaffa en sån anläggning, skulle det bara kosta motsvarande ett års elförbrukning för inköp av en anläggning som sedan går i 30-80 år.
Man kan jämföra det med att bygga sitt eget hus. Man har att välja mellan ett hus som tar 10 år att bygga, och som faller ihop efter 20 år.
Eller ett hus som bara tar 1 år att bygga, och sedan håller i 80 år? Dvs tio hus, som tar totalt tio år att bygga, skulle ge tak över huvudet i totalt 800 år.
Vad är mest hållbart?