Citat:
Ursprungligen postat av
AnnaDea
Absolut.
Tog bara ihjäl äldre genom palliativ vård för att inte överbelasta vården. Ljög om att vi hade uppnått flockimmunitet under maj och juni 2020. Skrek att våra grannländer skulle komma ikapp antalet döda efter ett år (Vi ser det....). Kört cherry picking med statistik som passar deras agenda.
Fhom var en katastrof under hela 2020 och inget kan ändra det.
Det är nu på senaste tiden som de börjar bli relativt logiska.
Du lurar ingen förutom möjligen dig själv med dina hjärndöda lögner.
Vem har skrikit, har inte hört nån från Fhm skrika på någon covidpresskonferens senaste åren. Har du källa till det?
Vem på Fhm har gjort ett officiellt uttalande där man konstaterat att vi uppnått flockimmunitet? Det har jag missat i så fall, länka gärna.
Att gamlingar och svårt sjuka öppnar pärleporten via palliativ vård är inget som är unikt för covid. Tyvärr erbjuder inte Sverige dödshjälp, men tack gode gud att inte galna stollar som du fått styra Sverige så att vi även avskaffat palliativ vård.
Fhm har gjort många fel nu när man sitter med facit. Men i förhållande till all suboptimal hysteri som världen skämt ut sig med så är Fhm ett föredöme då de åtminstone sansat sig lite i restriktioner och åtgärder.