2021-06-28, 18:35
  #133
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tjorven8899
Absolut, men om man faktiskt har ansträngt sig och jag känner att jag ändå är hyfsat attraktiv? Ska jag fortfarande finna mig i att han hellre knullar tonårstjejer än mig - som du säger - en kvinna som faktiskt finns här, tillgänglig och vill ha honom? Det känns inte normalt.

Får jag fråga, ser din man ovanligt bra ut för sin ålder?
Citera
2021-06-28, 18:55
  #134
Medlem
Jag är 41 så lite yngre än din man. Tror de flesta i min ålder tycker tonåringar är för små. Jag tycker tjejer från övre 20 årsålder till 35 - 40 ser bäst ut. Min tjej är 36 men får visa leg på bolaget så jag har tur

Det sagt så finns det massor attraktiva damer bra bit över 40,men det blir mer sällsyn

Edit: unga tjejer är dåliga i sängen också det är inte sexigt
__________________
Senast redigerad av CyberVillain 2021-06-28 kl. 18:59.
Citera
2021-07-10, 12:32
  #135
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tjorven8899
Hej,
min man är 45 år gammal och jag har sett på vår dator att han går igång på teen-porr. Jag ser att han sneglar på unga tjejer ute på stan och verkar falla för de små, outvecklade tjejerna när det kommer till porren. Förstår att de är fina och påminner honom om sin ungdoms dagar, men vad fan! Vi har en äldre tonårsdotter hemma! Jag är äcklad och känner mig så fruktansvärt sviken. Jag är också 45 så ganska långt ifrån de där tjejerna. Dessutom verkar han ha blivit allt mer ointresserad av att ha sex med mig. Jag har gärna ännu mer sex, tycker dessutom att jag gör det ganska bra. Jag vet inte längre vad jag ska tro. Snälla FB - hjälp mig - vad händer? Vi har varit gifta i snart 20 år, jag trodde att jag kände min man?!

Förkrossad
Din man är porrberoende. Det börjar med vanlig porr och sedan blir det mer extrem porr tex teens, asians, cuckold, bdsm osv. Teen porr är ju inte totalt rubbat som tex scat porr och liknande som en del runkar till. Tjejerna är över 18.
Citera
2021-07-18, 01:06
  #136
Medlem
storkmammas avatar
Om han kollar mer och mer på porr och det börjar påverka samlivet och sexlivet så kanske det är ett problem ni måste ta upp, men subgenren porr han konsumerar är nog inte så viktig i sammanhanget som du tror.

I princip all porr skildrar någons intressen och fetisher. Således söker den porrintresserade upp den porren den attraheras mest av, men alla behöver inte leva ut porrfantasin de tittar på! För många så räcker det att titta. Som andra påpekat ovan, porr med ung tjej-tema är en av de vanligaste genres och det är delvis av biologiska skäl; unga virila kvinnor är bäst sexpartners för artens överlevnad.

Att dottern är i samma ålder behöver man heller inte hänga upp sig på. Sålänge han inte tittar på någon porr med pappa-dotter-rollspel så är det inte det minsta relevant, han kan väl hålla isär idéer om sex med unga tjejer och sin egen dotter. Jag gillar tjejer med stora rövar, det betyder inte att jag vill knulla med alla mina släktingar som råkar ha stor röv.

Just nu springer förmodligen inte din man runt på stan och raggar frenetiskt på småflickor, för han är helt och hållet nöjd med att låta det vara något han bara tittar på som nöje. Med risk för att skrämma upp dig: I värsta fall är det något han vill, men inte vågat göra än. Faktum kvarstår dock att han fortfarande är kvar med dig och familjen.
Citera
2021-07-18, 02:41
  #137
Medlem
Men lilla gumman. Inte är väl det något att hetsa upp sig över.

Hur många gånger har inte du själv pullat åt tonåriga pojkar? Ljug nu inte för mig.

Helt normalt. Vi alla gör det. Det är vanligt. Sluta nu att vara en sådan svartsjuk hagga, det klär dig inte. Du får tighta till asset och börja gymma. Så slipper du vara så förbannat svartsjuk. Kärringjävel
Citera
2021-07-18, 15:54
  #138
Medlem
LadySwedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Asb3rger1337
Oroa dig inte. Man kan gilla både milf o teen. Men ens egen dotter är inte samma sak. De är lixom en switch hjärnan som slår av kring sina egna.
Däremot hennes kompisar...
Men fantasi och va man gör är inte samma. Acceptera läget, sex är svårt även för yngre par ibland. Du är inte lika attraktiv som 45, kanske börja träna tillsammans (gym osv). Glhf
Problemet är att vår kultur tillåter att både män och kvinnor tittar på porr "med både tonåringar och äldre". Få kvinnor är oberörda av att deras man tillåter sig att underhålla fantasier om andra. Även om han inte gör, så innebär ett underhållande av fantasier att hans sexualitet inte är monogam.

Både män och kvinnor har instinkter vilka kan vara både behjälpliga och försvårande för intima relationer. Inom kyrkan talar man om kropp och själ och ande. Kroppen har instinkter som inte är överens med anden och försvårar vår andliga tillväxt.
Man kan inte både underhålla instinkter som tex sex med andra kvinnor och samtidigt vara andligt monogam med allt vad det innebär av tex harmoniska och innerliga äktenskap. Man måste välja. I dagens västvärld där allt fokus ligger på kroppen uppmanas människor oftast att välja att följa sina instinkter.
Citera
2021-08-01, 22:59
  #139
Moderator
-Info-s avatar
Här finns en intressant undersökning som kanske är värd att tas upp i denna tråd:

Citat:
No matter how old a man gets he will always be attracted to very young women, according to a study. In short, heterosexual men will find 20-year-old women most attractive regardless of how old they are.

https://metro.co.uk/2019/02/22/men-regardless-age-will-always-attracted-women-early-20s-8718590/
https://www.businessinsider.com/dataclysm-shows-men-are-attracted-to-women-in-their-20s-2014-10?r=US&IR=T

Alla män tycker att tjejer i 20-års åldern är de mest attraktiva - oavsett egen ålder. Även en man i 50-års åldern tycker att en kvinna i runt 20 år är mest attraktiv.

För kvinnor fungerar det annorlunda. Ju äldre kvinnan är, desto äldre tycker de att de mest attraktiva männen ska vara.

Så här fungerar män och kvinnor helt olika. (Fast det visste vi redan).
Citera
2021-08-02, 02:23
  #140
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Här finns en intressant undersökning som kanske är värd att tas upp i denna tråd:



Alla män tycker att tjejer i 20-års åldern är de mest attraktiva - oavsett egen ålder. Även en man i 50-års åldern tycker att en kvinna i runt 20 år är mest attraktiv.

För kvinnor fungerar det annorlunda. Ju äldre kvinnan är, desto äldre tycker de att de mest attraktiva männen ska vara.

Så här fungerar män och kvinnor helt olika. (Fast det visste vi redan).

Finns även för feminister på jezebell. Så tanterna kan skambelägga män hur mycket de vill, detta är verkligheten.
Citera
2021-08-02, 07:48
  #141
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tjorven8899
Hej, det var jag som startade den här tråden en gång i tiden långt innan otrevligheter och påhopp. Jag tror att jag har sagt flera gånger att inga fel begåtts ur laglig mening. Ingen barnporr på datorn, utan bara 18+ och inga till synes minderåriga som han tittar efter på stan. Men eftersom jag är 45 år så är det småtjejer i mina ögon. Jag vänder mig mot åldersskillnaden och undrar vad det innebär för mig och attraktionen i vår relation. Så länge saker är lagliga har jag ingenting emot porr men jag har alltid tänkt att teens är för teens. Jag hör att jag inte förstått hur många män fungerar. Men jag tycker det är intressant att flera av er nämner porrens skadliga inverkan på de riktiga relationerna. Tack till er som gett seriösa svar utifrån erat perspektiv.

Hur gick det för dig TS? Tog du upp ämnet med din man? Hur har sommaren/semestern varit? Sover ni i samma säng eller börjar äktenskapet krackulera?
Citera
2021-08-03, 11:10
  #142
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tjorven8899
Betyder det att detta nu är min verklighet? Han kommer för alltid vara kåt på andra yngre tjejer och jag ska acceptera att min attraktionskraft och mitt kärleksliv är slut. Att jag är över vid 45 års ålder och han kommer ägna resten av sitt liv åt att längta efter något annat. Det känns otroligt sorgligt.

Svarar eftersom det kommer så mycket biologiskt deterministiska svar i denna tråd, och dessutom rätt illa dold misogyn skadeglädje.

Nej, det ska inte behöva betyda att det här är din verklighet nu, tycker jag. Det är förstås omöjligt att göra om en annan människa och hens tändningsmönster, men du har rätt att ställa krav på honom om ni ska vara tillsammans, och det utan att göra våld på vad du själv tänder på och vill. Jag tycker inte att du ska behöva gå omkring och må dåligt i er relation och tåla att han stirrar efter tonåringar på stan när du är med. Det är helt enkelt inte värdigt. I ett första steg tycker jag att du ska säga att du inte vill se att han håller på med det i din direkta närhet, så att han i alla fall visar dig den respekten.
Citera
2022-01-06, 15:39
  #143
Medlem
oskrivnaoddss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tjorven8899
Hej,
min man är 45 år gammal och jag har sett på vår dator att han går igång på teen-porr. Jag ser att han sneglar på unga tjejer ute på stan och verkar falla för de små, outvecklade tjejerna när det kommer till porren. Förstår att de är fina och påminner honom om sin ungdoms dagar, men vad fan! Vi har en äldre tonårsdotter hemma! Jag är äcklad och känner mig så fruktansvärt sviken. Jag är också 45 så ganska långt ifrån de där tjejerna. Dessutom verkar han ha blivit allt mer ointresserad av att ha sex med mig. Jag har gärna ännu mer sex, tycker dessutom att jag gör det ganska bra. Jag vet inte längre vad jag ska tro. Snälla FB - hjälp mig - vad händer? Vi har varit gifta i snart 20 år, jag trodde att jag kände min man?!

Förkrossad

Tråkigt att detta ska sätta griller i huvudet på dig. Förklara för honom hur du känner kring hans porrkonsumtion. (Vet han ens om att du känner till hans porrtittande?) Kommunikation är nog enda konstruktiva vägen ut ur detta.

Apropå hans porr-referenser så tror jag du läser in för mycket i ordet "teen". Mycket mainstreamporrklipp innehåller det ordet, betyder inte så mycket alls i praktiken förutom att det inte är milfar i klippen utan yngre förmågor, (självklart inga barn eller under 18 för det..) Att som vissa i tråden jämföra detta med pedofila(??) eller hebefila dragningar känns bara larvigt. Porr är dessutom i mångt och mycket en fantasivärld (alltså inte som i motsats till den verkliga, men kanske som komplement/krydda) Bara för att klippen heter något med "teen", så suktar han knappast efter dotterns vänner för det.

Att han tittar på porr tror jag dock inte är anledningen till att ni inte ligger. Porr/onani an väl aldrig ersätta tvåsamhetens sex och närhet, det är två skilda saker. Ensamsex utesluter självklart inte ett gemensamt sexliv också.

Hoppas ni reder ut detta. Som sagt, jag tror inte du ska dra för stora växlar specifikt på ordet "teen" I hans porr-referenser. Ändå bör du såklart ta upp det med honom och förklara hur du känner. Bara visa honom trådstarten ju!

Hur sexlivet däremot ska återinförlivas lämnar jag åt andra att råda kring.

Lycka till.
Citera
2022-01-06, 15:47
  #144
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Tjorven8899
Hej,
min man är 45 år gammal och jag har sett på vår dator att han går igång på teen-porr. Jag ser att han sneglar på unga tjejer ute på stan och verkar falla för de små, outvecklade tjejerna när det kommer till porren. Förstår att de är fina och påminner honom om sin ungdoms dagar, men vad fan! Vi har en äldre tonårsdotter hemma! Jag är äcklad och känner mig så fruktansvärt sviken. Jag är också 45 så ganska långt ifrån de där tjejerna. Dessutom verkar han ha blivit allt mer ointresserad av att ha sex med mig. Jag har gärna ännu mer sex, tycker dessutom att jag gör det ganska bra. Jag vet inte längre vad jag ska tro. Snälla FB - hjälp mig - vad händer? Vi har varit gifta i snart 20 år, jag trodde att jag kände min man?!

Förkrossad

Jag tycker kanske inte denna fråga passar att fråga på Flashback ,eftersom det kryllar av pedofiler här som tycker sådant här är helt okej.. risken att du inte får bra råd!

Jag tycker ni ska ta kontakt med någon professionell som kan hjälpa er med detta eller åtminstone någon som kan hjälpa dig att komma vidare hur du ska agera. Det är inte Okej och heller inte lagligt att han går igång på barn. Jag förstår att du känner dig äcklad det hade jag med gjort och din dotter kanske känt av att han kollat in henne också? Har du pratat med henne om detta? Hon kanske upplevt något osv men inte vågat berätta?
Pedofiler är vidrigt och inte normalt.. tycker absolut du ska ta detta på allvar!

Jag hittade detta efter lite googling och det finns tydligen hjälp för detta.

”All medverkan var frivillig och männen rekryterades via Preventell, en nationell hjälplinje vid oönskad sexualitet initierad av ANOVA, en mottagning inom andrologi, sexualmedicin och transmedicin vid Karolinska universitetssjukhuset. Tanken med hjälplinjen är att erbjuda en snabb kanal in i specialiserad behandling för personer med farlig eller oönskad sexualitet och därigenom förebygga övergrepp och sexuellt våld.” https://nyheter.ki.se/lakemedel-minskar-risk-for-sexuella-overgrepp-mot-barn
__________________
Senast redigerad av Menea 2022-01-06 kl. 16:36.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in