Citat:
Nej. Påståendet är falskt.
Citat:
Också falskt. Kvinnor har kunnat starta företag lika länge som männen för samtliga nu levande generationer. Du kan knappast diskvalificera kvinnor för regler som fanns för 150 år sen, näringen av dem levde då? Du vet dessutom inte vad du pratar om. Kvinnor kunde till exempel ta lån i bank, men hennes man eller pappa var ansvarig för att det betalades tillbaka. Men minns du hur det hindrade dig från att starta en brazilian wax-salong?
en tid i historien då det knappast var praktiskt möjligt för kvinnor ens kunna starta företag.
Citat:
Ingen har tillsatts att driva ett företag bara hux flux och utan anknytning. Du måste ha en förutsättning för att klara av det, men att starta det kräver "sin man" och en evig gnällspik som du, som bara letar efter ursäkter för din inkompetens. Det märks att du inte hade det i åtanke när du pluggade i alla fall.
Endast ett extremt fåtaligt antal kvinnor under vissa speciell förhållande, de var änkor utan söner ex. hamnade i positionen "driva företag".
Citat:
Hon hjälpte inte till med att driva företaget, men hon gjorde mycket annat, vilket gjorde det möjligt att jobba "typ" dygnet runt tills det började gå för egen maskin. Bakom väldigt många stora män finns grymma kvinnor som gjorde sin del. Ditt problem är att du varken gör det ena eller det andra. Men du vill ha din del av deras kaka ändå.
men väldigt många män som "drev företag" kunde göra detta för att de hade hjälp av en kvinna som gjorde de verkliga jobbet, men inte fick stå med sitt namn.
Citat:
Satan vilket svammel.
En av grundsatserna inom empirisk forskning av sorten "jämföra" är att ska man kunna dra nån som helst vettig slutsats ur ett "jämförande" om parternas förmåga så måste ju möjligheterna för dem vara lika.
Du gjorde fel som inte föddes som Wallenberg eller Axelsson Johnson, då? Eller som barn till akademiker?
Citat:
Fan vad jag gör. Om du så ställer dig på ditt arma lilla huvud, kommer VI aldrig bli lika. Aldrig födas med "rätt föräldrar" som ger oss den bästa start vi kan få i livet. Men framför allt kommer en del mest gny och gnälla, medan andra spottar i nävarna och GÖR något.
Begriper du fan ens detta?
Varken samhället eller samhällets män är skyldig dig något, så det är lika bra att du gör dig nyttig och lever sparsamt och tillbringar din tid väl, så kanske det finns en belöning i ändan av den regnbågen.
Citat:
Menar du som Think Pink, Philipsson, Helen Welltons Lap Power, Isabella Löwengrip och hennes "fantastiska framgångar, som så sent som 2018 var "Näringslivets mäktigaste kvinna"?
Och berätta igen...hur kommer det sig att alla dessa svenska" topp tusen företag" som idag då drivs av en kvinna" hemska tanke....fortfarande är ett "topp tusen företag" och inte omgående så fort det togs över av en så undermålig varelse som en kvinna gick i konkurs? eller i vart fall föll direkt ur listan "topp tusen"
Nej, kolla här:https://largestcompanies.se/topplistor/sverige/de-storsta-foretagen-efter-omsattning
Inte en enda nagelsalong i sikte.
Citat:
Hmm?
Citat:
Så, kvinnor kommer inte få tummen ur på 100 år till?
Du får allt vänta i ca 100 år till av den betydligt bättre jämställdhet vi har idag för att sen börja räkna på hur könen klarar uppgiften tack.
Självklart är det männens och patriarkatets fel.
__________________
Senast redigerad av GaylordYanker 2021-12-28 kl. 16:32.
Senast redigerad av GaylordYanker 2021-12-28 kl. 16:32.
