Citat:
Ursprungligen postat av
AbsolutPrada
"Jag" har drabbats av detta.
Typ:
Jag frågar personalen efter några skedar då min mor fyller år och vi ska äta tårta. Personalen förstår inte vad jag menar men svarar "ja" antagligen för att dölja att de inte förstår enkla meningar. Inga skedar kommer och jag tänker "lata jävlar vad är felet på dem?!..." Vid nästa besök försöker de undvika mig för att hamna i en liknande situation.... Så jag tänker "arbetsskygga jävlar som gömmer sig"... Nuförtiden pratar jag väldigt tydligt med dem och försöker förklara med gester (!).
Men jag skyller inte på personalen. De söker ett jobb och får det! Självklart tar de det! Felet är hos kommunerna som släpper in vad som helst.
Vilken historia. Du vill få oss att tro på att personalen (vilken typ av boende?) inte förstår ordet "sked". Fullständigt osannolikt.
Dessutom, om du nu antog att de inte förstod, varför tänkte du då "lata jävlar vad är felet på dem?!..."
Och till slut försöker du framstå som icke-rasist genom "Men jag skyller inte på personalen. De söker ett jobb och får det! Självklart tar de det!".
Mycket underhållande dikter.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sejfu
Ser att SR väljer en bild föreställande två etniskt svenska anställda
Agendan är så genomskinlig som det bara går.
Har du en annan version av SR? Du kanske chansade på att ingen skulle syna.
https://static-cdn.sr.se/images/83/0031862d-1072-438d-92b3-8c5814a83eba.jpg?preset=1024x576&format=webp
Ser ut att representera situationen rätt väl.