Citat:
Ursprungligen postat av
Nulb
Som sagt, att ni/du inte vill berätta omständigheterna har jag egentligen inga problem med. Det jag däremot har problem med är att ni/du återkommande ger svepande ”juridiska skäl”. Det är pga ”sekretess” ni/du inte kan berätta varför bolaget inte har F-skatt. Kritik mot bolaget är ”förtal”, ni tar ”skadestånd” av era arbetstagare som kvittning av lön då arbetstagare inte skött sig (detta kan man visserligen göra men absolut inte ensidigt utan att fastställa skadestånd). Det hela är, i brist på bättre term, bedrövligt oseriöst. För mig som är kunnig inom området är det uppenbart att era resonemang helt saknar grund i juridiken, men utomstående kan ta ert drävel på allvar. Minst sagt oseriöst agerande av ett företag.
Hej Nulb!
Sekretess är det ju om det rör ägaren av personliga skäl, se vad sekretess betyder.
Sekretess är beteckningen på information som inte ska lämnas ut och därför inte blir allmänt tillgänglig. Sekretessbelagd uppgift innebär tystnadsplikt för den som har eller har fått befattning om uppgiften. Sekretess kan tillämpas för att skydda stat, företag, myndighet eller privatperson
Gällande varför F-skatt drogs är pga av det personliga det hänger ihop, skatteverket drog den för att skydda ägaren som pga av personliga skäl inte kunde lämna in den i tid. Nu idag har skatteverket gjort bort sig och rört ihop allt så nu måste ägaren och deras jurister lösa soppan som myndigheten inte är benägen att lösa för dom skyller på varandra!
Kritik som inte är en lögn är inte förtal utan sanning som ska besvaras, vi vet ju bättre än vad du eller någon annan vad som är sanning eller ej då vi har haft dom anställda anställda, det finns en anledning varför dom är sura för att dom har fått sparken för försummelse av sitt arbete, det är så mycket skyldigheter som anställd som inte många vet om.
Läs: Att vara anställd innebär en stark lojalitetsplikt gentemot arbetsgivaren. En arbetstagare är i princip skyldig att sätta arbetsgivarens intressen före sina egna intressen. Ju högre ställning en arbetstagare har inom en organisation, desto större krav på lojalitet har arbetsgivaren rätt att ställa.
Misskötsel:
https://www.verksamt.se/driva/anstalla/uppsagning/misskotsel
Skadestånd när anställd gjort fel och ljuger om detta men vi besiktigar alltid våra arbeten och då får vi se vad dom har gjort fel, har man tabbat sig av misstag så är det ingen fara alla gör fel, men om man med illvilja missköter sin tjänst så är det tyvärr så att lönen ryker.
Försummelse av tjänst: 2. Vid avtal eller uppsåtlig skada…
I vissa fall kan pengar dras även utan ditt medgivande. Företagets fordran ska till att börja med vara tydlig, ha uppstått i samband med anställningen och ha förfallit till betalning.
Den får då dras av om ett avtal ger rätt att kvitta skulden.
– Även där har arbetsgivaren bevisbördan, säger Olov Östensson.
Pengar får också dras om det gäller ersättning för skador du uppsåtligen vållat i tjänsten.
– Man ska medvetet ha förstört något. Det är ett väldigt högt beviskrav, så även där har arbetsgivaren uppförsbacke, säger Olov Östensson.
Att du som kunnig uttalar dig utan att ha sett bevis eller att du är insatt är ju riktigt oproffsigt
Ägaren är Jurist och kan sin sak. Ägaren har även hjälp av dom 4 största advokat byråerna i Sverige för att föra sin talan vidare. Ägaren har även varit utvald förtroende man för Handels i 4a år och skyddsombud. Även varit projektledare och produktionschef på flera stora företag i Sverige.
Bästa hälsningar
Göttsche Entreprenad