Så här skrev JOKERMANNEN för ngt år sedan
SD har ingenting med mordet på LW att göra, hade SD verkligen haft någonting med mordet att göra så hade polisen och åklagarna för länge sedan fått fram detta.
Fakta: Det finns överhuvudtaget ingenting som bundit den mordmisstänkte SD direkt till brottsplatsen bakom bullerplanket.
SD satt hemma i sitt hus under Måndagskvällen den 14 Maj 2018 och öppnade upp ett dokument på sin dator under just den tiden som någon eller några galningar dödsmisshandlade LW bakom ett bullerplank.
23:34:16 - 23:34:17 är och förblir SD:s alibi, och så länge som Kammaråklagaren ÅH inte kan slå hål på SD:s alibi och sålunda visa att det inte var SD som satt framför sin egen dator i sitt eget hus under den aktuella tidpunkten då brottet begicks bakom bullerplanket, så länge går det inte att i en domstol döma SD för gärningen han misstänks för.
1 ) Hitta mordvapnet [tillhygget] som brukades av gärningspersonen vid det aktuella tillfället.
2 ) Den mordmisstänkte SD skall utom rimligt tvivel kunna bindas direkt till mordplatsen.
3 ) Det måste kunna bevisas att det inte var SD som satt framför sin egen dator och öppnade upp dokumentet vid den aktuella tidpunkten då brottet begicks bakom bullerplanket.
Det finns inget mordvapen, det har inte gått att binda den mordmisstänkte direkt till brottsplatsen och SD har dessutom ett alibi för tidpunkten då brottet begicks bakom bullerplanket vilket åklagaren inte har kunnat bevisa motsatsen till, det vill säga att SD inte var den personen som öppnade upp dokument klockan 23:34:16 - 23:34:17.
Den indiciekedja som kopplats ihop i detta mordfallet mot den mordmisstänkte SD räcker inte för en fällande dom, tillika finns det en hel del som talar för att SD inte är GM i detta fallet.
Det råder ingen tvekan om att HR kommer att taga full hänsyn till detta och sålunda slutligen friskriva SD från alla misstankar om mord.
Jag känner mig mycket övertygad om att SD kan förvänta sig ett väldigt högt skadestånd en tid efter det att han friskrivits av HR, och givet vis kommer SD att få hjälp med detta genom sin försvarsadvokat IB.v
Vad har du att säga o detta Jokerpelle?