Citat:
Ursprungligen postat av
Mumsbulle
Det skrevs i media under tingsrättsförhandlingarna.
Nu är det "bortglömt" intresseklubben antecknar inte.
Jag hoppas att Lydia blir straffad med Sveriges hårdaste straff, livstid.
Ett liv för ett liv.
Fast egentligen så borde hon utvisas eftersom hon inte är svensk medborgare.
Citat:
Ursprungligen postat av
Loveangelie
Är du rasist också?
Klart att en person skall ta straffet i det land personen har brutit mot lagen i.
Varför skulle pressen skriva mer om saken över huvud taget, innan domen kommer från hovrätten?
Du kanske inte är medveten om att du, med det jag fetat I ditt inlägg, har gjort bort dig riktigt ordentligt?
Skribenten
Mumsbulle ger väl inga tecken på att vara "rasist" bara för att h*n skriver som framgår av det jag fetat i inlägget du kommenterar?
För med fortsättningen i det du skriver visar du på en generande okunskap vad gäller rätten/möjligheten att få avtjäna straff i sitt hemland.
Lisa Holms mördare sitter på livstid i sitt hemland.
Anna Linds mördare sitter på livstid i sitt hemland.
Båda dessa är alltså dömda i Sverige men har bett att få avtjäna sitt straff i sitt hemland/ursprungsland.
Så det vore högst önskvärt att:
(1) Lydia Barth döms till livstid
(2) hon förmås ansöka om att få sitta av straffet I Norge
(3) vid utdömandet av straffet, det även fogas ett förbud mot att någonsin mer få beträda svensk mark
(4) det klargörs att hon trots sina fyra barn inte anses ha nog med anknytning till Sverige då hon inte har nån djupare bindning till dem och att det därför inte finns skäl att hon skall få vistas i riket.
Så med dessa mina fyra tunga punkter hoppas jag att Jultomten ser skäl att asap komma tillbaka och hämta min önskelista.
Och att mina högst modesta önskemål blir uppfyllda.