Citat:
Ursprungligen postat av
Llanfihangel
Minimal skillnad som troligen ändras till negativt med vaccin efter några månader. Självklart får du en kortvarig spik i antikroppar strax efter vaccin men det är som sagt kortvarigt. Oavsett så blir en ev. infektion mycket mild och självklart inget att bry sig om.
Ja, det kan ju vara jag som missuppfattat saken. Men det jag läst om, vad gäller just antikroppar, är att de, hos de flesta, försvinner några månader efter en SARS-COV2 infektion. Däremot finns annan, bred och långvarig, immunitet kvar, som T-cellers immunitet.
För min personliga del så har jag svårt att förstå att, kombinationen bred T-cells immunitet från en genomgången SARS-COV2 infektion och främst antikroppsimmunitet skulle vara något negativt. Lika så anser jag det bara positivt att immunförsvaret stimuleras av vaccindoser.
Dessutom uppskattar jag att vaccinerna ge ett utmärkt skydd emot allvarlig sjukdom. Det är bara att läsa Folkhälsomyndighetens senaste veckorapport för att få det bekräftat.
Slutligen börjar studier komma som visar att just hybridimmunitet är effektiv mot Omikron varianten. Inte bara enbart "naturlig" immunitet och inte enbart dagens vacciner.
Därför kommer jag att ta min tredje dos vaccin den 11 januari 2022. Om du går i spinn och vrider dig som en metmask för att försöka övertyga dig själv och andra att "naturlig immunitet, ensamt är det enda saliggörande, så är det din sak. Jag tänker inte tvinga dig att ta en vaccindpruta.