Citat:
Ursprungligen postat av
kornblomst
Siterer litt fra VG-artikkelen din jeg. Greit med en liten reprise av fengslingsgrunnlaget.
DNA-funn, biologiske spor, et turbulent ekteskap og sprikende forklaringer er noe av det som gjør at politiet mistenker ektemannen for drap.
Etterforskningen pekte tidlig mot Tom Hagen.
- DNA fra Tom Hagen ble funnet i huset, avsatt på en måte som angivelig gjør at det kan knyttes til forsvinningen.
- Biologiske spor fra Anne-Elisabeth Hagen funnet på en gjenstand som angivelig har betydning for saken.
- Små blodmengder fra Anne-Elisabeth Hagen på åstedet. VG har tidligere skrevet at dette er et av flere spor politiet mener kan kaste lys over hva som skjedde.
Biologiske spor:
- viktig biologisk funn fra Anne-Elisabeth Hagen på en gjenstand i boligen, undersøkelsene av det biologiske materialet skal ha styrket politiets teori om at det kunne knyttes til forsvinningen
- funnet skal være handlingsrelatert, altså at det kunne tyde på at Tom Hagen har hatt en forbindelse til forsvinningen
Turbulent ekteskap:
- AE hadde fortalt flere personer om turbulent ekteskap over flere år
- tegn på at AE ville ut av ekteskapet
- dette er mulig motiv
Vi har jo diskutert ektepaktene, og mulige konsekvenser hvis ektepaktene ble satt til side av retten ved en skilsmissesak, det finnes mer informasjon i tråden om dette enn i denne artikkelen i VG. Personlig tror jeg at TH må ha forstått at ektepaktene ikke var verdt papiret de var skrevet på, om skilsmisseoppgjør skulle bli avgjort i retten.
Sprikende og usanne forklaringer fra Tom Hagen. Brudd på Tom Hagens daglige rutiner forsvinningsdagen. Tom Hagen skal ha snakket usant om personlige forhold og om faktiske hendelser på forsvinningsdagen. Politiet har lagt ned mye teknisk og taktisk etterforskning for å ettergå forklaringene hans.
Her tenker jeg at resultater av undersøkelsene av AEs iPhone har vært viktige. Jeg tror fremdeles at politiet i stor grad holder helt tyst om info fra disse undersøkelsene.
Sitat:
Teorien om en økonomisk motivert kidnapping er så svekket, at politiet mener hun at aldri forlot hjemmet i live. Samtidig kan de ikke utelukke denne teorien, fordi det i det aktuelle tidsrommet er det flere såkalte uoppklarte observasjoner, personer og biler, som beveger seg i området rundt Hagen-boligen, får VG opplyst.
Politiet mener at AE aldri forlot hjemmet i live.
Opplysningene er hentet fra VG-artikkelen av 30. april 2020. To dager etter at TH ble pågrepet.
Det er vel ingen grunn til å tro at beviser og indisier mot Tom Hagen er blitt svekket i løpet av tiden som har gått.
Bevisene er som de er. De biologiske sporene og dna'et som knytter TH til drapet, er umulig å forfalske. Mens telefonaktivitetene på AEs iPhone denne morgenen, som ga TH et slags alibi for et antatt drapstidspukt, er det fullt mulig å forfalske og jukse med.
Gone Girl hypotesen tar hensyn til informasjonen fra media. Å fake spor på åstedet som skal tyde på at ektemannen står bak et drap forklares i filmen.
"Vent til din uvitende ektemann drar på jobb om morgenen, da begynner klokka å gå, og klokka teller ned. Stage åstedet ditt omhyggelig med akkurat nok feil til å så tvil"
Små bloddråper på vegg skal tyde på hodeskade. At blod er vasket skal tyde på at ektemannen forsøkte å skjule drap. Gulv skal vaskes "slik ektemannen pleier å gjøre det"
Å lage slepespor med biologisk materiale burde ikke være vanskelig. Personen som hjalp henne kunne ha slept henne. Det mest naturlige i verden er vel å kunne tisse? Smart plan å plante det samme biologisk materiale som i slepesporene på skjorten til TH.
DNA fra AEH på en handlingsrelatert gjenstand burde være enkelt å få til, særlig også fordi dette forklares i filmen.
Å fortelle venninner om turbulent ekteskap rett før forsvinning forklares i filmen. "Rett i forkant" fordi venninner skal huske dette og forklare seg for politiet.
DNA fra TH kan enten ha vært der av naturlige årsaker, eller eventuelt plantet. AEH bodde sammen med TH. Derfor burde det ikke være vanskelig å skaffe.
Brudd på TH's daglige rutine forsvinningsdagen henger sammen med at han skulle ringe hjem etter ca 1 time på grunn av hytteturen. AEH utsatte den rett etter at TH dro på jobb og satte forklaringen hans i søkelyset
De hadde 1 time på å stage åstedet før TH ringte hjem. De kunne f.eks ha øvd på utførelsen av planen i S4 mens TH var i Kina.
Slepesporene ble ikke vasket av den enkle grunn at TH skulle tro AEH hadde blitt kidnappet.
Blodspor ble vasket fordi politiet skulle tro TH hadde drept AEH og fingert en kidnapping.
Ingen telefonsamtaler eller bevegelser med AEH's telefon faket i denne hypotesen. Alt slik det er beskrevet i media.
Hvis det ikke kommer en ny tidslinje så tror jeg dette er grunnen til at Hagen-saken er et mysterium og forklarer hvorfor den ikke er oppklart enda.