Citat:
Ursprungligen postat av
Norsk80
För att man ser att vaccinet enbart skyddar sig själv, och för att man ser mindre rättigheter bland sina medmänniskor som människorettsvidriga?
Om man inte är ett hjärntvättat får, då är det nog viktigare att andra får lida.
Du pratar skit.
Jag tog vaccinet inte primärt för att jag var rädd för min egen hälsa, utan för att vaccinen påvisade stor effektivitet både att skydda mig själv, samt att jag själv skulle sprida smitta.
Jag anser därför att, om regeringen för in vaccinpass som låter mig komma in på aktiviteter men inte antivaxxarna, så har jag därmed köpt mig en biljett, det har inte ni.
Jag behöver inte nödvändigtvis hålla med om huruvida det är rätt eller fel - det är ett beslut regeringen tar - men jag tänker inte ställa mig MOT vaccinationsbevis, ni kan gott få sitta ute i kylan och frysa, framförallt de galna antivaxxkonspirationsteoretikerna.