Citat:
Ursprungligen postat av
arbetet
I Sydafrika är det anti-vaxxandet som är problemet.
Mycket möjligt, kan vara problemet på många håll.
Jag hade en tanke kring att det kanske är att binda ris åt egen rygg att ta boosterdoser istället för att dela med sig till svaga individer världen över, men så tycks inte vara fallet.
Tedros på WHO tycks vara av den uppfattningen att det inte är hur många som vaccineras som räddar liv utan vilka som vaccineras, så har jag uppfattat honom.
Han menar att det är onödigt att ge boosterdoser till friska och barn, istället bör doserna gå till svaga individer i fattiga länder.
I Norge har man nu som målsättning att boosta i princip alla över runt 40 år om jag minns rätt.
Risken att bli allvarligt sjuk och i värsta fall avlida vid smitta bör vara högre för individer i riskgrupperna än för en random frisk individ.
Den som är frisk i Norge och tar en boost gör ju att en dos mindre finns tillgänglig för någon i riskgrupp i ett land som lider brist på doser. Kan den som tar en boost hävda att hen tar dosen för de svagas skull, det är ju vaccinet som skyddar mot svår sjukdom och död påstås det. Jag tycker att argumentet haltar något nu när vi vet vad som skyddar de svaga.
Är det liv man vill rädda så bör ju doserna gå till individer i riskgrupper i första hand för spridningen tycks inte sakta av trots massvaccinering.
Jag klandrar inte den som tänker på sig själv och de sina, tycker bara att argumentet inte håller längre.