Det finns inga övervakningskameror enligt FUP!
Varför skulle frugan ha dom på så att oralsexet spelas in?
Några citat från Förundersökningens sidor 26 – 27!
FL: Vi har ju filmer från polisens kameror, jag tänker att vi ska titta på dem.
Jag kan bekräfta att det är jag, men jag har sett filmerna tidigare i förhör så jag vill inte se de idag. Jag vill inte se de idag.
FL: Du säger massa saker på filmerna i stil med att ni ska få fan för det här, Jag är rektor och politiker har du någon kommentar till vad du menar med det?
Ingen kommentar.
FL: Man ser även på filmerna om hur du kränger och försöker bita och sparka mot poliserna. Har du någon kommentar på detta?
Jag har inga kommentarer.
FL: Du säger i filmen flera olika saker mot poliserna som jag nämnde ovan. Du kränger och sparkar med kroppen, hur kan du motivera det beteendet när du säger att du blivit utsatt för övervåld?
Jag har inga kommentarer.
FL: Varför har du inga kommentarer?
Utan ombud har jag inga kommentarer.
Är det trovärdigt det att en nykter Rektor och Politiker försöker bita och sparka polisen?
Nej, han var nog berusad, och ordningsstörande på allmän plats utanför hans bostad, och gjorde motstånd, (ML fick en order av polisen med stöd av Polislagens 13§ att lämna platsen, och gå in!) detta är åtminstone våldsamt motstånd, och försök till våld mot tjänsteman enligt ovan!
Då vart han Lobad!
Lag (1976:511) om omhändertagande av berusade personer m.m
9§ st 2 Finns det skäl att omhänderta någon såväl enligt 13 § andra stycket polislagen (1984:387) som enligt denna lag, skall denna lag tillämpas. Lag (1984:391).
5 § Polisman som har omhändertagit någon enligt denna lag skall så skyndsamt som möjligt anmäla åtgärden till sin förman.
Har omhändertagandet ej redan upphört, skall förmannen omedelbart pröva om åtgärden skall bestå.
https://lagen.nu/1976:511
Hans fru har filmat allt med mobiltelefonen, men det räcker med polisens kroppskameror, såvida inte hans Advokat kan upptäcka nått på Frugans film, som kan vara till sin klients fördel!