Citat:
Ursprungligen postat av
idontknowmyself
Alltså det enda man säger egentligen om oss människor är att vi förbrukar för mycket och nedsmutsar för mycket, vilket helt enkelt hör ihop med kraftig överbefolkning, lyxkonsumtion och givetvis förbränning av fossila bränslen.
Naturen har sin gång och tror du det varar länge med en kraftig överbefolkning? Nej, det kommer rätta till sig på ett eller annat sätt. Kanske jorden till vissa delar blir obeboelig, kanske maten inte räcker till, kanske vi krigar ihjäl oss till siste man. Ingen vet. Det enda vi vet är att överbefolkning kan inte fortsätta hur länge som helst.
Men det jag menar är att vi behöver inte oroa oss. Detta ligger åtminstone 100 år in i framtiden och även vetenskapsmännen tvistar om vi har 100 år eller 400 år kvar. Om vi har mer än 100 år kvar så kommer människan att hinna fixa problemen speciellt med överbefolkning. Har vi mindre än 100 år kvar, då är det kört och vi kan istället fokusera på att leva klart våra liv.
Gretas generation vill att de och deras barn och barnbarn också ska ha en framtid, om än inte lika njutningsfull som den du kanske tror att du får.
Men George Monbiot, zoolog och journalist som har filmat tillsammans med Greta, tror att det kommer att gå mycket snabbt nu framöver.
https://twitter.com/i/status/1468900504453496835