Citat:
Ursprungligen postat av
SiamGnome
Nej det gör det inte. Om det finns en massa skit så är det en annan sak. Men en fyllehailing är ingenting.
Och du var en ängel när du var ung? Alla jag känner har gjort dumheter när de var unga. I princip alla ungdomar har begått kriminella handlingar. Har man inte gjort det så bör man kanske söka hjälp hos en psykolog.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sesus
---
Haha. Bra sagt. Kommer att sno den.
Rent statistiskt tror jag att du har rätt och det kan vara bra att vara misstänksam mot de som inte har gjort bort sig i sina unga dagar.
Vad skulle ni säga till en ung jude i SSU som nu kommer ha bilden av den heilande ministern på näthinnan och känna sig obekväm av det? "Ta det lugnt din tönt, alla svenskar gör så här"?
Jag ogillar också hysterin men det hela måste onekligen ge upphov till en del skavsår i S-apparaten. Sossarna har varit drivande i att skapa dagens livsfientliga antinazism och nu drabbar den dem själva. Förklaringarna som nu läggs fram är rimliga ur ett svenskt och mänskligt perspektiv, men inte utifrån de dogmer som sossarna själva har använt för att förstöra livet för andra människor.