2021-11-27, 20:59
  #4693
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av losfer
Undrar hur det kommer att funka med turister. En kompis från USA kommer o hälsar på om en vecka och vi tänkte äta julbord. Han är vaccinerad men har förstås inget svenskt covidpass. Som jag förstår det har som bara en papperslapp där det står handskrivet att dom blivit vaccinerade

Passet gäller väl inte på restauranger..?
Citera
2021-11-27, 21:19
  #4694
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av engalunda
Japp, dom som vägrar vaccinera sig kan gott stanna hemma och tänka över sitt beslut. Det är ingen rättighet att vistas ut bland oss ansvarstagande människor, de är ett privilegium.
Och ge mig inte att de är orättvist, gå o ta den lille sprutan bara så kan du leva som oss andra du me.

Jag är bara lite nyfiken, i UK som ligger steget före oss, är andelen vaccinerade över 18 år som smittas högre än ovaccinerade. Hur kan man motivera ett vaccin-pass på så extremt lösa grunder? Danmark, Norge, Belgien, Nederländerna slår alla tidigare rekord i smittspridning trots att de har bland Europas högsta vaccintäckning. Flandern i Belgien driver smittan, trots landets högsta vaccintäckning. Smittan skenar i Portugal trots väldigt hög vaccintäckning. Om sanningen ska fram skyddar nog restriktioner, munskydd eller god hälsa bättre mot smittspridningen än det usla vaccinet.

Hur kan man efter dessa totala fiaskon tro att vaccinet är lösningen. Om det ser sämre ut efter 90% vaccintäckning än 0% kanske lösningen inte är att vaccinera 10% till. Det kommer inte göra någon skillnad.

Så här det det ut i UK ålder 18-79 år. Vaccinpass är nog lösningen 😂

Genombrottsinfektioner per 100 000 vaccinerade
18-29: 713
30-39: 1314
40-49: 2043
50-59: 1442
50-69: 1061
70-79: 660

Infektioner per 100 000 ovaccinerade
18-29: 805
30-39: 948
40-49: 929
50-59: 689
60-69: 495
70-79: 420

Datan kommer från brittiska myndigheter vecka 42-46.

Kanske dags för dig att tänka över ditt beslut. Snart sprider du mer smitta än de ovaccinerade om vi följer utvecklingen i UK.
__________________
Senast redigerad av hasse3344 2021-11-27 kl. 21:24.
Citera
2021-11-27, 21:26
  #4695
Medlem
Vad är poängen med att låta folk röra sig fritt i samhället bara för att sedan behöva visa upp vaccineringsbevis för att gå på ett kulturevent?

Hur kan man inte se hyckleriet i denna bestämmelse? Medborgare får alltså åka kollektivt i flera timmar om de så vill bland hundratals människor ostört, men ska man in på konsert/bio/nattklubb/fotboll så ska man visa upp vaccineringsbevis. Ännu bättre. Man får umgås med 99 personer utan att visa covidpass, sen kan man gå till 99 andra personer och smitta de, som går till varsina 99 andra personer som blir smittade, som sedan går till nya 99 personer osv osv. Vad förebygger denna bestämmelse egentligen?

Det är skrattretande, och så tydligt. Hade staten brytt sig om invånarnas hälsa så hade vi behövt visa covidpass vart än vi går. Det här handlar endast om politik och visa upp för världseliten vem som kan hantera "covidpandemin" bäst, ingenting annat. Det är ett politiskt virus där dom högljudda känslomässiga medborgarna (även kallade vänstern) bestämmer hur det ska hanteras, och om det inte hanteras riskerar politikerna att bli av med makten. Det vill man inte, så man lyssnar på känslostyrda idioter för att höja sina chanser att bli omvald.

Jag fortsätter leva mitt liv som ovaccinerad tills det faktiskt finns ett hälsoskäl att vaccinera sig.
Citera
2021-11-27, 21:39
  #4696
Medlem
Onkel Kostias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av .-.-.
Så när den nya omikron varianten som inte vaccinen biter på nu snart är här så kan alla som vaccinerat sig gå på konserter och annat och sprida smittan precis som dom vill.

Sen kommer det dröja nån månad till dom fått fram ett omikron vaccin som då krävs att alla tar ett par doser av för att få sitt vaccinpass förnyat, och så kommer det fortsätta för all framtid.

Eller så stänger man gränserna för alla möjliga virus som kan tänkas uppstå i omvärlden.
Citera
2021-11-27, 22:09
  #4697
Medlem
Arnulf.den.Elftes avatar
Vi lever verkligen i Absurdistan. Ja man får väl trösta sig med att vi till skillnad från Österrike inte försöker införa lagpålagd vxzinering, än så länge.

Globalisterna kokar grodan långsamt. Beklämmande att gemene man är så lättmanipulerad och godtrogen.
Citera
2021-11-27, 22:20
  #4698
Medlem
Onkel Kostias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HappySadHarry
Vad jag tycker är konstigt är att inte fler tänker på att just jag kan vara en del av en smittkedja som leder fram till en annans människas död. Att inte det kan vara en anledning att skydda sig bland ungdomarna. Att förstå smittspridning och sin egen eventuella del i det. Kopplingen mellan man själv sprider en smitta och att ens självs fars och morföräldrar dör i den.

Innan det fanns vaccin, så var det viktigt att stoppa smittspridningen för att skydda våra fars- och mor-föräldrar.

Nu när det finns vaccin, så borde den högsta prioriteringen ha varit att upprätthålla vaccinskyddet, i synnerhet för den äldre generationen. Skyddet håller på att gå ur för dom svenskar som fick vaccin först. Det var i första hand av riskgrupperna som fick vaccin tidigt. Nu behöver dom få sin 3:e dos vaccin.

Tyvärr går arbetet med påfyllnadsdoserna trögt. Påfyllnadsdoserna håller på att bli ännu ett fiasko i den svenska hanteringen av Corona-epidemin.

Det stora hotet mot våra fars- och morföräldrar är att påfyllnadsdoserna dröjer. I det här läget, så borde man stoppa all vaccinering utanför riskgrupperna, och satsa alla resurser på att snabbt ge riskgrupperna sina påfyllnadsdoser.
Citera
2021-11-27, 22:23
  #4699
Bannlyst
Då börjar det.. snart går de väl ner till 50 Pers och sen böter om vi pratar i grupper på fler än tre på öppen gata. och de som tagit djävulens märke. gissa om folk kommer vrida sig i gravarna.

döden kommer fly från syndaren till Slut. det är bibliskt
Citera
2021-11-27, 22:23
  #4700
Medlem
Room531s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Arnulf.den.Elfte
Vi lever verkligen i Absurdistan. Ja man får väl trösta sig med att vi till skillnad från Österrike inte försöker införa lagpålagd vxzinering, än så länge.

Globalisterna kokar grodan långsamt. Beklämmande att gemene man är så lättmanipulerad och godtrogen.
https://vm.tiktok.com/ZM8t5LMr7/
Är det detta "vaccinpass"förespråkare vill ha? Kriminalisera folk som inte har mask, går utomhus, eller inte har senaste booster-dosen vaccin..

Kanske arrestera någon som går för nära en annan människa? Inte hade täckt sitt ansikte? För det är redan vad som sker på många håll tack vare dessa absurda regler. Folk arresterade för att gå utanför en zon, eller inte ha en mask, eller vara på resturang utan "injektionspass. "

"Have you been a good little Nazi? Heil fauci!"
https://www.youtube.com/watch?v=052iTp04DRY
__________________
Senast redigerad av Room531 2021-11-27 kl. 22:32.
Citera
2021-11-27, 23:44
  #4701
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Razz3l
Folkhälsomyndigheten öppnar nu dörren för att införa vaccinpass.

Man säger att i ett scenario, där framför allt ovaccinerade sprider smittan, är detta en åtgärd man kan komma att realisera.

Nu har vi tagit bort rekommendationen för vaccinerade att testa sig vid symtom. Statistiken kommer då att visa att det är ovaccinerade som är bärare och spridare av smittan.

Rent strategiskt är det solklart att man gör allt stegvis för att pressa alla ovaccinerade att vaccinera sig.

Är detta rätt väg att gå, göra livet så pass krångligt att man inser att vaccinering är lösningen att få leva ett normalt liv?

Kommer tilltron till staten att öka eller minska hos den stora gruppen som valt att inte vaccinera sig?

Länk till inslag:
https://www.msn.com/sv-se/nyheter/other/folkhälsomyndigheten-vaccinbevis-kan-bli-aktuellt/vi-AAQAyDs
Kränkning mot individen. Stor bluff. Ingenting stämmer det som sägs om corona eller vaccinen. Tvång mot egen vilja. Stor lögn i helhet.
Citera
2021-11-27, 23:47
  #4702
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CoolGenerator
Ur riksdagen.se:

5 § Var och en är skyddad mot kroppsstraff. Ingen får heller utsättas för tortyr eller för medicinsk påverkan i syfte att framtvinga eller hindra yttranden.

6 § Var och en är gentemot det allmänna skyddad mot påtvingat kroppsligt ingrepp även i andra fall än som avses i 4 och 5 §§. Var och en är dessutom skyddad mot kroppsvisitation, husrannsakan och liknande intrång samt mot undersökning av brev eller annan förtrolig försändelse och mot hemlig avlyssning eller upptagning av telefonsamtal eller annat förtroligt meddelande.

Utöver vad som föreskrivs i första stycket är var och en gentemot det allmänna skyddad mot betydande intrång i den personliga integriteten, om det sker utan samtycke och innebär övervakning eller kartläggning av den enskildes personliga

Det här är medborgerliga rättigheter som svensken tillskansat sig efter decennier av kamp

Ge inte upp dom!

Stor tack. Ordet är sagt enligt lag.
Citera
2021-11-27, 23:48
  #4703
Medlem
Varför ska man "minska smittspridningen" överhuvudtaget? Sjukvården är inte överbelastad(i varje fall inte pga av "corona"). Det går liksom inte att stänga ner samhället eller avskaffa rörelsefriheten för att undvika ett coronavirus, det drar bara ut på smittspridningscykeln. Det finns INGA argument för att införa vare sig "vaccinpass" eller andra "restriktioner". Ingen har rätt att klampa in och begränsa människors rörelsefrihet.
Citera
2021-11-27, 23:52
  #4704
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av engalunda
Japp, dom som vägrar vaccinera sig kan gott stanna hemma och tänka över sitt beslut. Det är ingen rättighet att vistas ut bland oss ansvarstagande människor, de är ett privilegium.
Och ge mig inte att de är orättvist, gå o ta den lille sprutan bara så kan du leva som oss andra du me.

Du som tagit vaccinen behöver väl inte vara rädd för att bli smittad?! Du säger emot dig själv.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in