2021-11-24, 13:20
  #518629
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av barkie
Jajamän. Har förklarat och ställt frågor angående Geert vanden Bossche och hans uttalanden här. Helt knäpptyst från alla vaccin förespråkare här vars mantra är "T-cell" och "spikprotein".

Det är oftast så fåren gör. De lär sig några ord och uttrycker det konstant för att verka kunniga. När man sen ifrågasätter orkar de inte diskutera. Standard.


Vanden Bossche vet mer än de flesta om vaccin i världen. Han har varit aktiv och varit med att ta fram vaccin längre än de flesta här varit på jorden.

Han anser att Covid-19 vaccinet inte ska kallas vaccin (då det inte är ett vaccin och dessutom ger vaccin en negativ klämma).

Han säger också att covid vaccinet har bestämda antikroppar som tränger undan det naturliga immunförsvaret (som har ett brett spektrum av antikroppar).

Till slut kommer det naturliga immunförsvaret försvinna då covid vaccinet är dominant och förstör det naturliga.

Då har du ett immunförsvar som bygger på ett vaccin som letar efter ett specifikt spikprotein. Det är detta de är designat för. Allt annat sållar igenom.

Hade väntat mig att alla världsledande experter på forumet skulle smutskasta eller kommer med motbevisa men det har varit knäpptyst. Brukar vara så.
Då skyddar jag nog hellre mitt immunsystem. Frankrike fortsätter ta in lika många vaccinerade som ovaccinerade på IVA. De länder som har en ansenlig grupp ovaccinerade har i alla fall fördelen att ha en kontrollgrupp i det globala vaccinationsexperimentet. För visst bör det betraktas som ett experiment som folk i bästa fall frivilligt, i värsta fall ofrivilligt, görs till försökskaniner i. Själva den naiva retoriken till vaccinets fördel är oroande och indikerar att något skumt är i görningen.
__________________
Senast redigerad av outoftheblue 2021-11-24 kl. 13:24.
Citera
2021-11-24, 13:22
  #518630
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
Det finns flera länder t.ex. Polen och Spanien som inte använder sig av vaccinpass. Även i de länder som använder sig av covidpass så brukar t.ex. genomgången infektion och/eller pcr-test godkännas också.
Covidpass för genomgången infektion finns dock ej i länder där medicinering uppenbarligen är viktigare än att minska smittspridning,.
Som tex Sverige
Citera
2021-11-24, 13:25
  #518631
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av taenok
Covidpass för genomgången infektion finns dock ej i länder där medicinering uppenbarligen är viktigare än att minska smittspridning,.
Som tex Sverige

Frågeställaren frågade specifikt om länder utanför Sverige.
Citera
2021-11-24, 13:26
  #518632
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flugpappa
Tänkvärt!

” Idén med vaccinet är att man inte ska behöva insjukna för att få skydd mot smitta. Vi vet också att en person som har varit sjuk får ännu bättre skydd efter att ha fått vaccinet.

Rämet påminner om att relativt unga vuxna också har behövt sjukhusvård och att covid-19 har varit den vanligaste dödsorsaken bland personer i åldern 35–54 i USA under hösten.

– Det lönar sig inte att försöka få immunitet genom att utsätta sig själv för smitta i stället för att ta vaccin.”

TYSKLAND OCH ÖSTERRIKE IGEN - NU DÖDSTALEN, SAMT ETT TALANDE RÄKNEXEMPEL FÖR OLIKA SMITT- OCH ÖVERLEVNADSSCENARIOR M A P GRUPPEN 70+ OCH VACCINATIONSSTATUS

Dödstalen per dygn i Tyskland och Österrike kan också riskera öka kraftigt de närmaste 2 veckorna pga fördröjningseffekten efter smitta. Det ser nu ut som om de skulle stiga till storleksordningen 40-60 % av tidigare toppnivåer (med Sverige nu klart under 10 % av tidigare toppar), vilket vore ganska högt med tanke på att även dessa länder i nuläget bör ha en - visserligen i deras fall mindre - dämpande effekt på dödligheten som följd av den breda T-cellsimmunitetens spridning.

Dess spridning i Sverige har sannolikt blivit högre tack vare frånvaron av lockdowner 2020 vilket ligger i linje med vår relativt sett mycket låga smittspridning och låga dödstal ända sedan i somras trots deltavariantens dominans denna period.

Ändå är det fortfarande en hel del personer i riskgruppen i Sverige som inte fått den breda T-cellsimmuniteten som är mycket riskutsatta om de har otur att bli smittade, eftersom dödligheten i 70+ med deltavariantens dominans var hela ca 9 % 1 juli - 24 okt enligt FHMs statistik. Den gällde fullvaccinerade , men vilka i vart fall i de avlidnas fall högst sannolikt inte hade haft covid-19 innan och därför saknade den breda T-cellsimmuniteten.

En alternativt ovaccinerad men i övrigt jämförbar grupp sådana personer i 70+ som istället hade smittats våren 2020 hade överlevnadsmässigt högst sannolikt klarat sig mycket bättre i pandemin eftersom dödligheten våren 2020 i 70+ var mycket lägre, omkring 2-3 %.

Förväntat blir därför i detta scenario att minst ca 3 ggr så många i den fullvaccinerade gruppen skulle ha dött i pandemin hittills jämfört med den ovaccinerade. Pandemin är ju inte över så de överlevande i vaccingruppen är fortsatt riskutsatta, till skillnad från den ovaccinerade gruppen som har haft covid-19.

Det var således mindre risk 2020 att få den värdefulla breda T-cellsimmuniteten mot covid-19 som kan komma att skydda mot död väldigt länge. Detta kunde man dock knappast veta på förhand 2020 men det illustrerar hur tokigt det kan bli när nya virusvarianter förändrar "spelreglerna".
Det var dock faktiskt något liknande i Spanska sjukan då influensaviruset var dödligare i våg 2 så att de som smittades och överlevde våg 1 blev sedan immuna i våg 2 och klarade sig följaktligen avsevärt bättre än de som smittades först i våg 2 utan immunitet från våg 1.

Och faktiskt var även våg 2 i Hongkonginfluensan dödligare...
Så i alla dessa 3 pandemier verkar det riskmässigt ha lönat sig att smittas tidigt, givet att man ändå antas smittas någon gång. Med kännedom om att den breda T-cellsimmuniteten mot konserverade inre virusproteiner måste ha spritts tillräckligt i befolkningarna innan covid-19-pandemin klingar av och varaktig full flockimmunitet nås så inses att en tidig smitta tydligen ofta kan vara väntevärdemässigt att föredra. Detta motarbetas aktivt av politiker med lockdown-strategier.

från A*n-Cathri* E*gwall, PhD i molekylär cellbiologi med specialitet i immunologi/virologi * = n
Citera
2021-11-24, 13:39
  #518633
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bertil.Enstoring
Ni kanske skall ta er plattjordsdiskussion i DM istället..
Ingen annan här går på er rappakalja..

”Riktiga experter”

En svensk mycket stor preprintstudie som utgick från alla fullvaccinerade i Sverige t o m 5 aug, visade i praktiken att sedan deltavarianten började dominera har Pfizers skydd mot symtomatisk smitta rasat till 23 % (fr o m 211 dygnet på individnivå) men det var inte ens en statistiskt signifikant skyddseffekt. För fullvaccinerade med AstraZenecas vaccin var mätvärdet MINUS 19 % (fr o m 121 dygnet på individnivå), dvs effekten var ökad smittspridning.

För 50 år och uppåt, ej uppdelat på vaccintyp, var det också negativ skyddseffekt uppmätt fr o m 211 dygnet, enorma MINUS 37 % - MINUS 52 % beroende på åldersgrupp.

Vaccinens effekt har således DRASTISKT försämrats eftersom deltavarianten har muterat så mycket att det vaccingenererade antikroppsbaserade skyddet uppenbarligen inte har någon nämnvärd nytta längre, och det fungerar allra sämst för riskgruppen äldre sköra.

Dödligheten 1 jul - 24 okt var hela 9 % för fullvaccinerade i 70+ enligt FHMs statistik, jämfört med ca 5% första halvåret och för ovaccinerade våren 2020 var den endast omkring 2-3 %. Det tyder på en DÅLIG effekt numera av vaccinen för de som får genombrottsinfektion i riskgruppen 70+ .

Ett tragiskt exempel är svenskt äldreboende i Norrland där 16 fullvaccinerade smittades i tät följd i sept varav hela 7 dog, dvs över 40 % "lokal" dödlighet !

DET ÄR TVÅ OSANNOLIKA HÄNDELSER BÅDE OM

1. VACCINET SKYDDADE HALVHYGGLIGT MOT ATT SMITTA I RISKGRUPPEN OCH
2. OM VACCINET SKYDDADE GANSKA BRA MOT ATT DÖ OM EN PERSON I RISKGRUPPEN SMITTAS.

1 : Antag att vaccinet skyddade halvhyggligt, t ex 50 %, mot att smittas i riskgruppen. Det medför en sannolikhet att dessa 16 fullvaccinerade i riskgruppen i tät följd givet exponering 0.5^16 = ca 0.0015 % . Det är som att satsa på rött i roulett 16 ggr i rad och få rätt varje gång.

2. Antag att vaccinet skyddade ganska bra, t ex 80 %, mot att dö i riskgruppen äldreboende. Det medför en sannolikhet att precis 7 av dessa smittade 16 i riskgruppen äldreboende dör i covid-19 0.2^7x0.8^9 x 16!/(7!(16-7)!) = ca 2 %.

Så även denna lilla tillämpade matematik i äldreboendeexemplet från sept talar starkt emot att vaccinen skyddade riskgruppen ens halvhyggligt mot smitta och bra mot att dö.

Slutligen räcker det långt med att endast studera diagrammen över smittspridningen i covid-19 för en rad länder i Europa på Worldometer. Där ser man att en lång rad länder som trots att de har haft fullvaccinationsgrad i paritet eller högre än Sverige har deltavariantens intåg och dominans medfört enormt snabba höga smitt-toppar i paritet med de innan massvaccinationen startade eller i flera fall ännu högre eller MYCKET högre i t ex Tyskland.

Förklaringen kan således inte vara vaccinen, utan att Tyskland tillämpade lockdown 2020 och fick sannolikt betydligt mindre total smittspridning, men därför samtidigt mindre av den breda T-cellsimmuniteten mot inre virusproteiner i OLIKA virusvarianter inkl deltavarianten. Vaccinen genererar ingen bred T-cellsimmunitet utan endast T-cellsimmunitet mot SARS-CoV-2:s ursprungliga spikeprotein. Dess större spridning i Sverige speciellt 2020 kan vara huvudorsaken till att deltavarianten inte har orsakat nämnvärd stor smittspridning i Sverige till skillnad från massor med andra länder.

Den behöver nå tillräckligt många människor för att nå varaktig full flockimmunitet, som förhoppningsvis Sverige kan vara ganska nära nu.
Fast allt det här kände du väl egentligen till redan 😉
Citera
2021-11-24, 13:41
  #518634
Medlem
AnnaDeas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Vad hände med dr. John Campbell? Var han inte ett ljus i mörkret bland alla konspirationsteorier? Han verkar ha spårat ur helt. Här om Ivermektin och Japan som helt enkelt inte stämmer vilket är debunkat sedan länge:

Miracle in Japan https://youtu.be/E1GF0H9V_1g via @YouTube

Verkligheten:

Japan Continues to Use Vaccines, Not Ivermectin, to Fight COVID-19
More than 70% of Japan’s population has received the COVID-19 vaccines, and the government is moving ahead with a booster shot in December. But a conservative radio host in the U.S. falsely claimed, “Japan drops vax rollout, goes to Ivermectin.” Japan hasn’t stopped its vaccine program and hasn’t approved ivermectin as a COVID-19 treatment
https://www.factcheck.org/2021/11/scicheck-japan-continues-to-use-vaccines-not-ivermectin-to-fight-covid-19/

Undrar varför de då går ut i nationell tv och rekommenderar det till alla doktorer att använda?

https://perma.cc/HV7X-CNK7

Citat:
Tokyo's Medical Assoc. Chairman holds live press conference recommending #ivermectin to all doctors, for all Covid patients.

Japan's government is one of the most conservative and cautious in the world. Data is clear. Huge news.

Citat:
Dr. Kazuhiro Nagao on Japanese TV saying he's used #ivermectin as early treatment for over 500 covid patients with practically 100% success rate. Asks for nationwide use.

Dr. Nagao is director of the Nagao Clinic and a university professor.

Citat:
“So far, all of my patients are good, recovering without any problems drug mentioned. Besides that drug it is also guaranteed and included in the insurance coverage in Japan. So I think it’s not a problem and light, not much of a burden for the community Japan, “he added.

https://www.world-today-news.com/ivermectin-becomes-the-recommendation-of-japanese-doctors-to-cure-corona-disease/

Så det finns en viss sanning bakom det hela.

Jag har inte så mycket över till köpta sidor som Fact-checks som finansieras av läkemedelsbolagen. Lade själv upp i denna tråd hur någon från Pfizer finanseriade någon av dem. Har tidigare nämn för dig hur Facebook finansierade en annan fact-check sida.

Stör mig så extremt på dessa sidor eftersom de påstår sig vara fakta granskare, samtidigt som de har noll kompetens eller utbildning för att göra dessa bedömningar.
Citera
2021-11-24, 13:45
  #518635
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
Frågeställaren frågade specifikt om länder utanför Sverige.

Säger du att alla länder förutom Sverige har denna möjlighet?
Vilken är uppenbart elementär om fokus ligger på att minska spridning.
Citera
2021-11-24, 13:46
  #518636
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gilipolla
En svensk mycket stor preprintstudie som utgick från alla fullvaccinerade i Sverige t o m 5 aug, visade i praktiken att sedan deltavarianten började dominera har Pfizers skydd mot symtomatisk smitta rasat till 23 % (fr o m 211 dygnet på individnivå) men det var inte ens en statistiskt signifikant skyddseffekt. För fullvaccinerade med AstraZenecas vaccin var mätvärdet MINUS 19 % (fr o m 121 dygnet på individnivå), dvs effekten var ökad smittspridning.

För 50 år och uppåt, ej uppdelat på vaccintyp, var det också negativ skyddseffekt uppmätt fr o m 211 dygnet, enorma MINUS 37 % - MINUS 52 % beroende på åldersgrupp.

Vaccinens effekt har således DRASTISKT försämrats eftersom deltavarianten har muterat så mycket att det vaccingenererade antikroppsbaserade skyddet uppenbarligen inte har någon nämnvärd nytta längre, och det fungerar allra sämst för riskgruppen äldre sköra.

Dödligheten 1 jul - 24 okt var hela 9 % för fullvaccinerade i 70+ enligt FHMs statistik, jämfört med ca 5% första halvåret och för ovaccinerade våren 2020 var den endast omkring 2-3 %. Det tyder på en DÅLIG effekt numera av vaccinen för de som får genombrottsinfektion i riskgruppen 70+ .

Ett tragiskt exempel är svenskt äldreboende i Norrland där 16 fullvaccinerade smittades i tät följd i sept varav hela 7 dog, dvs över 40 % "lokal" dödlighet !

DET ÄR TVÅ OSANNOLIKA HÄNDELSER BÅDE OM

1. VACCINET SKYDDADE HALVHYGGLIGT MOT ATT SMITTA I RISKGRUPPEN OCH
2. OM VACCINET SKYDDADE GANSKA BRA MOT ATT DÖ OM EN PERSON I RISKGRUPPEN SMITTAS.

1 : Antag att vaccinet skyddade halvhyggligt, t ex 50 %, mot att smittas i riskgruppen. Det medför en sannolikhet att dessa 16 fullvaccinerade i riskgruppen i tät följd givet exponering 0.5^16 = ca 0.0015 % . Det är som att satsa på rött i roulett 16 ggr i rad och få rätt varje gång.

2. Antag att vaccinet skyddade ganska bra, t ex 80 %, mot att dö i riskgruppen äldreboende. Det medför en sannolikhet att precis 7 av dessa smittade 16 i riskgruppen äldreboende dör i covid-19 0.2^7x0.8^9 x 16!/(7!(16-7)!) = ca 2 %.

Så även denna lilla tillämpade matematik i äldreboendeexemplet från sept talar starkt emot att vaccinen skyddade riskgruppen ens halvhyggligt mot smitta och bra mot att dö.

Slutligen räcker det långt med att endast studera diagrammen över smittspridningen i covid-19 för en rad länder i Europa på Worldometer. Där ser man att en lång rad länder som trots att de har haft fullvaccinationsgrad i paritet eller högre än Sverige har deltavariantens intåg och dominans medfört enormt snabba höga smitt-toppar i paritet med de innan massvaccinationen startade eller i flera fall ännu högre eller MYCKET högre i t ex Tyskland.

Förklaringen kan således inte vara vaccinen, utan att Tyskland tillämpade lockdown 2020 och fick sannolikt betydligt mindre total smittspridning, men därför samtidigt mindre av den breda T-cellsimmuniteten mot inre virusproteiner i OLIKA virusvarianter inkl deltavarianten. Vaccinen genererar ingen bred T-cellsimmunitet utan endast T-cellsimmunitet mot SARS-CoV-2:s ursprungliga spikeprotein. Dess större spridning i Sverige speciellt 2020 kan vara huvudorsaken till att deltavarianten inte har orsakat nämnvärd stor smittspridning i Sverige till skillnad från massor med andra länder.

Den behöver nå tillräckligt många människor för att nå varaktig full flockimmunitet, som förhoppningsvis Sverige kan vara ganska nära nu.
Fast allt det här kände du väl egentligen till redan 😉

Är det verkligen Delta som gjort att skyddseffekten sjunkit så lågt?

Finns det exempel på äldre personer som av någon anledning inte vaccinerats förens i t ex Augusti?

Vad jag sett så fungerar vaccinet bra även mot Delta - det är tiden som gör att skyddsnivån sjunker.
Citera
2021-11-24, 13:55
  #518637
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kalmar2004
Är det verkligen Delta som gjort att skyddseffekten sjunkit så lågt?

Finns det exempel på äldre personer som av någon anledning inte vaccinerats förens i t ex Augusti?

Vad jag sett så fungerar vaccinet bra även mot Delta - det är tiden som gör att skyddsnivån sjunker.

Visa mig vad du har sett. Så jag också kan förstå
Citera
2021-11-24, 13:56
  #518638
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kalmar2004
Är det verkligen Delta som gjort att skyddseffekten sjunkit så lågt?

Finns det exempel på äldre personer som av någon anledning inte vaccinerats förens i t ex Augusti?

Vad jag sett så fungerar vaccinet bra även mot Delta - det är tiden som gör att skyddsnivån sjunker.

Hur vet du det? Är det otänkbart att viruset muterat till ett simpelt förkylningsvirus? Eller att det till stor del beror på alla oss med skydd efter viruset?

Vad är det som säger att dom låda dödstalen inte tyder på detta? Utan att det är vaccinen som är så effektiva.
Citera
2021-11-24, 13:58
  #518639
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lokatten66
Senfärdighet eller erfarenhet. Kanske förstod han redan från början att det här viruset inte skulle gå att stoppa. Han pratade mest om att hålla nere kurvan, vilket blir rimligt om man har ett ostoppbart virus i kombination med ingen känd behandling som hjälper. Har för mig att det var regeringens idé att släppa på restriktionerna så tidigt i höstas. Tror att velandet fram och tillbaka inte hade varit så omfattande om regeringen med socialministern hade lyssnat mer på FoHM istället för att lyssna på internationella specialister och media.

Känns som en defaitistisk inställning man gör vad man kan för att göra motstånd. När man titta på mailen som skickades fram och tillbaka mellan Giesecke och Tegnell så framstår Tegnell som en fågelholk som frågar om självklarheter. Både regeringen och FHM ska klandras, de sitter i samma båt, det är också viktigt att ha en klar ledare så det inte dras från olika håll, exempelvis som Löfvens "bus eller godis är inställt" till Tegnells "det är ok med lite bus", cirkus!
Citera
2021-11-24, 14:02
  #518640
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av taenok
Säger du att alla länder förutom Sverige har denna möjlighet?
Vilken är uppenbart elementär om fokus ligger på att minska spridning.

Nej, det har jag inte påstått.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in