Citat:
Ursprungligen postat av
Grand-canyon
Känns som nya restriktioner ligger långt bort.
Då måste man först erkänna att vaccinet inte haft så bra effekt som man trodde och den prestigen vill man inte svälja.
Förstår inte din kyla mot dom som inte vaccinerat sig. Det är ett val man själv gjort att avstå. Rätt eller fel får visa sig.
det vore ju samma som att jag tycker att dom som får vaccinskador får skylla sig själva.
Låt oss möta detta viruset samlat som en enhet, vaccinerade som ovaccinerade.
Man har redan indirekt erkänt att vaccinet inte håller den nivå man trodde i början genom att nu ge ytterligare en 3:e dos. Dock inget konstigt om man ser andra typer av vaccin som kräver flera doser.
Jag har förra veckan fått den 3:e dosen och det var heller inget konstigt. Inte konstigare än de 4 TBE sprutor jag fått samt om 5 år ska det fyllas på med en igen för att bevara ett bra skydd.
Det är synd om de som blivit övertalade av antivaxxers att inte ta vaccin som skyddar folk från covid. Knappast någon kyla. Det är antivaxxers som står för oron och kylan. Låt folk få avgöra själva om de vill ta emot ett bra skydd.
Min definition på antivaxxers är sådan som slåss för sin sak att andra inte ska ta vaccin.
De som av egen övertygelse att inte ta vaccin ser jag inget konstigt med, det är deras egna fria val.
Ett fritt land med egna val. Knappast antivaxxers galenskaper.
Jag hoppas du fått göra ditt egna val av vaccin eller inte. Jag har fått göra mitt val som för mig var en självklarhet att låta mig vaccineras. Och jag vet att det inte är 100% skydd men tillräckligt bra för mig.