Citat:
Man kan inte få kunskap om man har kunskap innan?Det står inte exakt vad dessa träd var, och exakt hur dom fungerade. Men som jag har visat flera gånger så kan kunskapens träd inte magiskt ha gett Adam och Eva kunskap, eftersom Eva hade kunskap innan. Eva hade kunskap om att hon inte fick äta av trädet, det visade hon genom att förklara det för ormen.
Hon upprepade det hon blivit tillsagd, betyder det att hon hade kunskap om gott och ont om hon kände till ett förbud? Det rimmar illa tycker åtminstone jag.
Dessutom tycker jag inte berättelsen fungerar alls om man tar bort den idén.
Ungfär som hur Smeso demonstrerade att om man utesluter det från Guds påstående att människan blivit som gudarna blir det inte mycket kvar utöver att man bär skinnkläder. Jag undrar om du förstått det argumentet än.
Citat:
Det var ett tvärsäkert avfärdande av en av de viktigare berättelserna i GT.
Så du kan glömma att kunskapens träd magiskt gav kunskap.
Citat:
Så avsaknaden av tillgång till trädet hade en definitiv fysisk effekt?
Om livets träd hade en fysiskt funktion som gav kroppen någon slags fysisk näring eller inte, det står det inte heller något om. Det enda som står är att när dom inte fick tillgång till livets träd, så började dom åldras och till slut dö efter ung. 950 år.
Citat:
Möjligt. Om det nu ens var Satan och inte bara en trickster/orm i fabel-stil. Men det är en annan diskussion som inte är relevant eller on topic.
Ormen/Satan påstod att dom inte skulle dö, så där är det uppenbart att Satan ljög.