Citat:
Ursprungligen postat av
liksom-fb
Det sista du skriver berättar att du står långt till väster.
En person till höger hade sagt att det är markägaren som bestämmer. Och andra skall skita fullständigt i vad ägaren gör där.
Menar du att det måste vara så svartvitt? Jag är höger så till vida att jag är för fritt företagande, rimlgit låga skatter, lag och ordning, men en allmän välfärd. Ungefär där Moderaterna står.
Jag tror inget svenskt riksdagsparti är höger på det sätt att "
andra skall skita fullständigt i vad ägaren gör där". Det låter som en extrem, närmast amerikansk/republikansk tolkning.
Moderaterna vill idag ta bort det generella strandskyddet, men ha ett strandskydd för utpekade speciella naturområden. I just denna är jag mer restriktiv, som båtmänniska inser jag att vår fina skärgård skulle kunna köpas upp i ett nafs av potentiella stugägare från Tyskland, vilket jag tycker jag vore mycket synd.