Citat:
Ursprungligen postat av Generalandersson
”Gnälliga, fula, osportsliga, griniga och jävliga..”
Trodde först att det var Liverpool som du siktade till här, din beskrivning passar nämligen 100% med en viss Merseysideklubb.
Generalens juvenila försök att trigga igång en fajt aside, finns det en diskussion här: Vilket är det grisigaste laget i PL?
Jag kan inte komma på ett lag som kommer i närheten av Atletico. Chelsea under Mourinho (följt av United under Mourinho) var riktigt dryga för sin antifotboll. Minns någon match mot endera av lagen där de - utan att skämmas - maskade från minut ett. De betedde sig som att de ledde med 1-0 i vm-finalen på övertid, när det var 0-0 i andra minuten.
Det är tråkigt att möta ett United eller Chelsea som parkerar buss från minut ett, men så cyniska och grisiga som Atletico är de då inte.
City försöker oftast spela fotboll. Inte fulare än någon annan. Fernandinho är iofs en riktig (smart) gris, men startar ju sällan numer. Sterling en gnällig jävel, men så är det.
Chelsea säkrar bakåt men inte fulare eller mer cyniska än någon annan. Azpi är en högljudd jävel men på samma nivå som Hendo i Liverpool. Marcos Alonsos uppsyn provocerar pga hans rattfylla-dråp-historik, men inte pga överdrivet jävlig persona på planen. Betydligt värre förr (Terry, Drogba, Ashley Cole, Carvalho, Ivanovic, Ballack, Bosingwa osv).
United har flertalet osympatiska lirare (Ronaldo, Martial, Bruno, Pogba, Shaw, Maguire) och en manager som är lite väl gnällig, men det brukade vara värre även här.
Liverpool skulle jag hålla som ett föredöme, ett lag som de flesta supportrar önskar att det vore deras. Karismatisk manager (om än en jävla gnällk*k även han om det går dåligt), offensiv spelidé med possession, lagmaskin, är bättre laget flesta matcher, försöker alltid spela fotboll, man utvecklar spelare - både inköpta och från egna leden, man spenderar de resurser man har klokt för det mesta.
De spelare jag skulle säga är grisigast i Liverpool är Robertson och Fabinho, men båda är ganska små grisar i sammanhanget. Det var ju lite gnäll på Mane och Salah att de föll lätt förr, men det har avtagit i takt med att antalet straffar Liverpool fått har reducerats. Tycker inte de faller lättare än någon annan forward i boxen.
Liverpool har för övrigt funnit fairplay-ligan fem år i rad, så att man skulle vara ett grisigt lag är felaktigt. Snarare så att man har så mycket boll och offensiv styrka att man tvingar motståndarna foula, inte foular själv.
Nej, det motståndarfans brukar hata mest med Liverpool, är Liverpool-supportrar som de finner högfärdiga, gnälliga, arroganta, sviniga. Ett omdöme jag tror många har om motståndarsupporters generellt iofs. I denna tråd skulle jag, med enskilda undantag, tycka att LFC-supportrarna håller fanan ganska högt. Enklare att vara trevlig när det går bra, iofs...

Även United-fansen håller ganska hög nivå.
Citat:
Ursprungligen postat av
drhasch81
Sen när d vinner la liga eller krossar barca eller real då huller man alla de,även de som hatar på dem..
Är nog mest att man tycker det är kul när jättarna faller, inte att man unnar Atletico något. Det som verkligen fällt Real och Barca är ju dock Corona, inte alls samma supermakter som för några år sen.