Citat:
Ursprungligen postat av
sebastianlarsson2
Öh, jo det är förbjudet. Paragrafen är kvar sedan alliansen skapade den.
Du har däremot helt rätt i att det är lätt att undvika praktiska konsekvenser av att bryta mot reglerna. Detta är du okej med eftersom du är en klassisk kommunist, och det är så kommunistiska system fungerar. Men dels tänker jag inte förutsätta att TS delar din ideologi (alla svenskar är inte kommunister), dels finns det bättre säkra sätt att göra större pengar om man är helt ointresserad av att följa lagar och/eller regler.
Tydligen kom lagen 1 oktober förra året. Innan det var det knappast olagligt. Jag har själv hamnat i hyresnämnden för att jag hyrde ut för dyrt, jag var inte ens tvungen att betala tillbaka hela mellanskillnaden. Så nog var det inget lagbrott.
Varför skulle du kalla mig kommunist när jag förordar att hyra ut dyrt? Väntade mig att du skulle kalla mig råbarkad kapitalist, vilket jag iofs inte heller är, men kommunist är ju bara konstigt.
Att hyra ut en fastighet man äger är ett väldigt stabilt sätt att bygga kapital på lång sikt, men visst finns det bättre sätt om man är ute efter snabba pengar, besitter specialkunskaper inom t.ex. krypto och är beredd att ta hög risk.
Däremot är det väldigt svårt att tjäna mer än säg 10% per år om man investerar i aktier, fonder eller liknande, så fastigheter är ett väldigt attraktivt alternativ.
Men jag skulle nog rekommendera att köpa en lägenhet och lägga ut på Airbnb.